Joseph Smith

Joseph Smith
  • Önem : Marmon Kilisesi'nin kurucusu ve ilk lideri
  • Doğum : 1805
  • Ölüm : 27 Haziran 1844

Mormon Kilisesi’nin kurucusu ve ilk lideri olan Joseph Smith yaşadığı dönemde olduğu gibi günümüzde de dünyanın dört bir yanında bulunan Mormonlar tarafından kilisenin kurucusu olarak büyük bir saygı görmektedir. Orta Vermont’taki küçük bir çiftçi köyünde doğan Smith, duygusal yapısının da etkisiyle 1820’li yıllarda dini hayaller görmeye başladı. 1823 yılında ise iddialara göre ormanda gezerken Moroni adında bir melekle karşılaştı. Melek Smith’e gerçek Hristiyan kilisesinin ortadan kaybolduğunu ve onu geri getirmenin Smith’in görevi olduğunu söyledi. Ve yine iddiaya göre Manchester yakınlarında bir tepeyi kazacak ve orada altın plakalara hiç bilinmeyen bir dille yazılmış kutsal kitapları bulacaktı.(Yeni Mısırca) Smith bunları tercüme etti ve çevirilerini 1830 yılında Mormon Kitabı adıyla yayınlandı.

Mormon kitabında söylenenlere göre eski Tevrat, coğrafi keşiflerden binlerce yıl önce İbraniler tarafından Amerika’ya getirildi. Toplumları ve dilleri yol olmasına rağmen Tevrat’ı Amerika’ya taşıyanların soyundan gelenler Amerikan yerlileri olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı. Smith, kilisesini 6 Nisan 1830 tarihinde kurdu. Ne var ki Mormonlar başlangıçta şüpheyle karşıladılar. Smith’in altın tabletleri ile alay edildi. Hatta 1832 yılında bir kalabalık tarafından katrana bulanıp uzun kuş tüyleri bile döküldü. Mormonlar baskından kaçabilmek için Ohiove Missouri’ye gittiler. En sonunda İllinois’teki Commerce kasabasına yerleştiler. Smith buraya Nauvoo adını verdi. Nauvoo’ya yerleştiğinde Smith’in yirmi bin takipçisi vardı. Kasabada diktatöryal güçler elde etti. Bir milis gücü kurdu. Kendisine muhalefet eden Naıvoo Expositor gazetesini kapattı. Gazetenin kapatılması protestolara neden oldu. Smith milis gücünü Nauvoo’yu koruması için göreve çağırıca İllinois’teki görevliler tarafından tutuklandı. Vatana ihanetle suçlandı. Yargılamayı beklerken öfkeli bir kalabalık tarafından öldürüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun