Joseph Alois Schumpeter

Joseph Alois Schumpeter
  • Meslek : İktisatçı
  • Doğum : 8 Şubat 1883 - Trest, Çek Cumhuriyeti
  • Ölüm : Ocak 1950 - Taconic, ABD

Dünyaca ünlü Avusturyalı iktisatçı ve siyaset bilimci olan ve çevresinde daha çok Jozsi(Yosi) olarak anılan Joseph Alios Schumpeter, o zamanlar Avusturya eyaletlerinden Moravia’ya bağlı Triesch’de dünyaya geldi. Ekonomik olarak orta-üst seviyede denilebilecek bir ailenin çocuğu olan Schumpeter, henüz dört yaşındayken babasını kaybetmesi üzerine annesi ile birlikte Graz’a yerleşti. Graz’da 10 yaşına kadar ortaöğrenimine devam etti. İyi bir eğitimden geçen Schumpeter Latince ve Yunanca dillerine ek olarak evde Fransızca, İngilizce ve İtalyanca dersleri alarak donanımlı bir hale geldi. Lise eğitimini başarıyla tamamlamasının ardından Avusturya’nın önemli üniversitelerinden olan Viyana Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı. (Dönem itibariyle iktisat eğitiminin hukuk fakültelerinde verildiği bilinmesi gerekir.) Üniversite içerisinde verilen iktisat seminerlerinin müdavimi olan Schumpeter seminerlere tartışmacı ve aktif katılım sağlayarak iktisat bilincini geliştirdi. Çeşitli ekonomik ekollerle ilgilenen Schumpeter’in Karl Marks’a sempati duyduğu bilinmektedir.

Hukuk alanında doktora derecesini elde ettikten sonra bir yaz dönemi London Scbool or Economics'de araştırma öğrencisi olarak çalışan Schumpeter, 1906-1908 yılları arasında Kahire’deki Uluslararası Karma Mahkeme’de bir süre avukatlık mesleğini icra etmek üzere Mısır’a gitti, dönüşünde ise zamanının büyük bir bölümünü ekonomik uğraşlara ayırdı. Avukatlığın yanında akademik kariyerine de devam eden Schumpeter 1909’da Czernowitz’de yardımcı profesör oldu, Graz’da oldukça genç bir yaşta profesör olarak görev yaptı. Belirli bir dönem Kolombiya Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yaptı ve burada kendisine onur doktora derecesi verildi. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’ya geri döndü. Avusturya Cumhuriyeti kurulduğu dönemde Katolik Sosyal Demokrat koalisyon hükümetinde Maliye Bakanlığı yaptı. Bakanlıktan ayrıldıktan sonraki süreçte bir dönem banka müdürlüğü yapan Schumpeter, kısa bir dönem japonya’da bulundu. Japonya’dan döndükten sonra ise Bonn Üniversitesi’nde maliye bölümünde akademik yaşantısına devam etti. 1932 yılında başlayan Harvard Üniversitesi’nde yürüttüğü profesörlük görevini ölümüne kadar sürdürdü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ömer Demir, Joseph Alios Schumpeter: Hayatı, Eserleri ve Katkıları, Ankara Üniversitesi SBF Dergisi, 1995

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun