Jose Marti

Jose Marti
  • Önem : Kübalı şair, gazeteci ve aktivist
  • Doğum : 1792
  • Ölüm : 1822

Kübalı şair, gazeteci ve aktivist olan Jose Marto, pek çok kişi tarafından bağımsız Küba’nın babası olarak kabul edilmektedir. Marti, ülkesine askeri yetenekleri ile değil, şiirleri ve hemşerilerini devrime yönelten denemeleri ile katkıda bulundu. Havana doğumlu Marti’nin Küba’daki etkisi o kadar büyüktür ki günümüzde hem Fidel Castro hem de onun düşmanları Marti’yi bir ilham kaynağı olarak kabul eder. Lisede bir sanat öğrencisi olduğu dönemlerde İspanya’ya karşı olan ayaklanmayı destekleyen Marti, henüz genç bir delikanlıyken vatana ihanetle suçlandı ve Küba politikasıyla ilgilenmeyi bırakacağı umuduyla İspanya’ya gönderildi.

Marti’nin sürgünde olduğu dönemlerde özgür Küba tutkusu daha da arttı. Hayatının kalan kısmını sürgünde geçirdi. On beş yıl kadar New York City’de kaldı. Küba’nın bağımsızlığını destekleyen sayısız şiir ve risale yazdı. Küba’ya uluslararası destek bulmak ve İspanya zulmüne dikkat çekmek için dünyayı dolaştı. Kübalı muhaliflerle ilişki kurmak için uğraştığı uzun yılların ardından 1894’te Meksika’ya gidip yeni bir siyan planlamaya başladı. 1895 yılında adaya ayak bastı. Ayaklanmanın ilk çarpışması sırasında İspanyol askerleri tarafından öldürüldü. Kırk iki yaşındayken ülkesi için hayatını feda etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun