Jonas Salk

Jonas Salk
  • Meslek : Hekim, Çocuk felci aşısının mucidi
  • Doğum : 1914
  • Ölüm : 1995

Amerikalı doktur Jonas Salk, 12 Nisan 1955’te çocuk felci aşısını bulduğunu ilan etti ve bu önemli aşının ilk mucidi oldu. Bronx’ta yoksul bir göçmen ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Salk’un babası bir tekstil işçisiydi. Salk devlet okullarında ve New York Şehir Koleji’nde eğitim gördü. 1939 yılında tıp eğitimini tamamladı. II. Dünya Savaşı boyunca ABD kuvvetleri için grip aşısı geliştirmeye çalıştı. Savaştan sonra ilgisi çocuk felcine kaydı. Pittsburh Üniversitesi’nde bu konuyla ilgilenen bir ekibi yönetiyordu. Ciddi ve titiz kişiliği ile tanınan Salk, aşısını tamamlamak için düzinelerce bilim insanı ile yarış halindeydi. Başarılı sonuçlar kamuoyuna açıklanmadan önce bir yıl botunca aşı test edildi.

Çocuk felci aşısını icat etmesinden ötürü ulusal bir kahraman haline gelen Salk’ın bilim dünyasındaki yeri tartışmalıydı. Başka insanların çalışmalarından kendine pay çıkartmakla suçlanıyordu. Özellikle çocuk felci aşısının geliştirilmesinde önemli rolü olan John Enders’in çalışmalarını kendine mal ettiği söyleniyordu. Bu tartışmaların da etkisiyle Salk, Amerikan bilim dünyasında hiçbir zaman tam olarak kabul görmedi. Bu tecriti yarabilmek için San Diego’da “Salt Biyolojik Çalışmalar Enstitüsü”nü kurdu. Salt ömrünün kalan kısmında da tıbbi çalışmalara devam etti. Seksen yaşında öldüğünde Salk, Enstitüsü’nde AIDS aşısı geliştirmeye çalışıyordu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun