John Steinbeck

John Steinbeck
  • Doğum : 27 Şubat 1902/California
  • Ölümü : 20 Aralık 1968/New York
  • Meslek : yazar, romancı

John Steinbeck 27 Şubat 1902 de Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinin Salinas kentinde doğdu. Ailesi dönemin Amerika’sının yaygın geçim kaynaklarından olan ırgatlıkla geçimini sağlıyordu. Babası Prusyalı annesi ise İrlandalı göçmen ailelerine mensuptu. John Steinbeck de yaşıtları gibi küçük yaşlardan itibaren ailesiyle birlikte çiftçilik yaptı. Bu sırada bir yandan okuluna devam etti. 1920-1926 yıllarında Stanford Üniversitesi’ne devam etti. Ailesinin dar gelirli olması sebebiyle üniversite yıllarında geçimini sağlamak için duvarcılık, boyacılık gibi birçok işte çalıştı. Fakat bu sıkıntılı yıllarında verdiği zorluk sebebiyle okulunu bitiremedi.

Edebi Hayatı

Üzümleri”ini 1940 yılında yayınladı. Aynı yıl eser sinemaya uyarlanarak büyük beğeni toÖzellikle üniversite yıllarının başlarında edebiyatla ilgilenmeye başladı. Üniversite yıllarında hem birçok edebi eser okumuş hem de ünlü edebi isimleri takip etmeye başlamıştır. Eserlerinde yaşadığı zorlukların izine sıkça rastlanır. Ayrıca köy yaşamını ve ırgatların yaşamını eserlerinde sıkça görürüz. Bu çocukluk ve gençlik deneyimleri ona işçi sınıfını tahlil etme imkânı ve işçilerin hayatını gerçekçi bir dille anlatmasını sağlamıştır.

 
1929 yılında ilk eseri olan ve işçilerin yaşamını anlattığı “Altın Kupa”yı yayımladı. 1936 yılında “Bitmeyen Kupa” ve ardından 1937 yılında “Fareler ve İnsanlar”ı yayınladı. Onun belki de en önemli eseri olan ve Pulitzer ödülü kazandığı eseri “Gazap pladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında eserlerini döneminde etkisiyle ideolojik unsurların ağırlıklı olduğu türden verdi. Sonraları ise edebi yönü ağır basan birkaç öykü ve roman yazdı. 1962 yılında edebiyata olan katkılarından dolayı Nobel Ödülünü almaya hak kazandı.
 
Ölümü 
 
ABD’nin bir köyünde ırgat bir aileden başlayan zorlu fakat bir o kadar verimli yaşamı 20 Aralık 1968 yılında New York da sona erdi.
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

İki Evrensel Yazar; John Steinbeck ve Yaşar Kemal ve iki Edebi Çalışma Örneği, Emine Sonal, GECE KİTAPLIĞI, 1.Baskı 2014

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun