John Milton

John Milton
  • Meslek : İngiliz şair
  • Doğum : 1608
  • Ölüm : 1674
  • Başlıca Eserleri : Kayıp Cennet, Yeniden Kazanılan Cennet

İngiliz şair John Milton Londra’da dünyaya geldi. Babası başarılı bir arzuhalci ve tefeciydi. Cambrige’de eğitim gören Milton İngiltere İç Savaşı’nda oynadığı rol nedeniyle idam edilmekten kıl payı kurtuldu. Canını kurtarmış olması dünya edebiyatı için büyük bir talih olarak görülmektedir. İngiliz edebiyatının en etkili metinlerinden biri olarak kabul edilen “Paradise Lost(Kayıp Cennet) adlı eseri yazdı. Bu ünlü epik şiir toplam 12 kitaptan oluşmaktadır. Milton’da William Shakespeare gibi kafiyesiz şiirler yazıyordu. Ancak bu şiirlerin kendilerine has farklı bir vezin sistemi bulunmaktaydı.

Milton’un neredeyse hayatına mal olacak politik faaliyetleri, 1640’lı yıllarda başladı. Belki de mutsuz olan ilk evliliğinden edindiği deneyimler sayesinde boşanmayı destekleyen yeni broşürler kaleme aldı. 1644 yılında konuşma özgürlüğünü savunan “Areopagitica” isimli çalışmasını yayınladı. İngiltere İç Savaşı’nda parlamenterlerin safında yer aldı ve 1649 yılında Kral 1. Charles’ın idamını destekleyen bir broşür yayınladı. Daha sonra Oliver Cromwell’in Cumhuriyetçi hükümetinde görev aldı ve propaganda faaliyetlerini yürüttü. 1660 yılında monarşinin tekrardan kurulmasının ardından 1.Charles’ın idamıyla özdeşleşen pek çok kişinin başı kesildi. Milton’da bu süreçte tutuklandı ve bir süre zindanda kaldı. Kısa bir süre sonra parlamento üyesinin araya girmesi ile serbest bırakıldı. Politik olarak dışlanan ve neredeyse kör olan Milton hayatının kalan kısmını “Paradise Lost”u yazarak geçirdi. Daha sonra onun devamı olan “Paradise Regained(Yeniden Kazanılan Cennet)” ve bir başka destansı şiiri olan “Samson Agonistes” geldi. Altmış beş yaşında ise Londra’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun