John Calvin

John Calvin
  • Önem : Fransız din reformcusu, Kalvinizm mezhebinin kurucusu
  • Doğum : 1509
  • Ölüm : 1564

Katolik Fransa’da doğan teolog John Calvin, Protestan reformunun liderlerinden biri olarak tanındı. Paris’in kuzeyindeki Novon şehrinde dünyaya gelen Calvin’in babası dindar bir Katolik’ti. Babası, henz on dört yaşındayken onu retorik, mantık ve gramer öğrenmesi için Paris’teki Sorbone Üniversitesi’ne gönderdi. 1528 yılına gelindiğinde Almanya’da Martin Luther’in başlattığı Reform hareketi sessizce Fransa’da da yayıldı. Calvin’in okul arkadaşlarından çoğu Reform’a sempati duyuyordu. Arkadaşlarına yönelen şüpheler nedeniyle Calvin 1532 yılında Paris’ten ayrılmak zorunda kaldı. Ancak 1536 yılına kadar Katolik olmaktan vazgeçmedi. Zamanla Protestan toplumunun lideri ve güçlü bir politik figürü haline gelen Calvin, Avrupa ve Amerikan tarihinin en önemli dini güçlerinden biri oldu.

Fransa’dan kaçtığı süreç içerisinde “Hristiyan İnancının Temelleri” adlı eseri yazmaya başladı. Bu kitap onun reformcu görüşlerini özetliyordu. Calvin 1541 yılında büyük ama tedirgin durumdaki bir Protestan cemaatine ev sahipliği yapan Cenevre’ye davet edildi. Şehirde neredeyse diktatöryal denilebilecek bir güce sahip oldu. Consistory adı verilen bir dini mahkeme kurdu. Bu kurum, dans etmek ya da aile içi şiddet gibi ahlaki meselelerle bile ceza verilebilecek bir güce sahipti. Onun yönetimi altındaki şehirde diğer mezheplere mensup muhalif kişiler baskı ve işkence gördü. Cadı olduğu söylenen düzinelerce kadın öldürüldü. Calvin, hayatının son on yılında kandaki ürik asit miktarının anormal düzeye ulaşmasından kaynaklanan gut hastalığı nedeniyle ızdırap çekmeye başladı. Elli dört yaşındayken Cenevre’de öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun