John Austin

John Austin
  • Meslek : Hukuk felsefecisi
  • Önem : İngiliz hukukunda Analitik Hukuk Okulu’nu kuran kişi
  • Doğum : 3 Mart 1790 – Londra
  • Ölüm : 1859 - Weybridg

İngiliz hukukunda Analitik Hukuk Okulu’nu kuran İngiliz hukuk felsefecisi John Austin, Londra’da dünyaya geldi. 1812 yılında beş yıl boyunca hizmet ettiği ordudan ayrıldı ve hukuk öğrenimine başladı. 1818-1825 yılları arasında baroda çalıştığı sürece Jeremy Bentham ve çevresiyle yakın ilişkiler kurarak faydacılık felsefesinden etkilendi. Bentham okuluna bağlı akademisyenler tarafından kurulan London University Colloge’deki hukuk felsefesi kürsüsünün başına getirildi. Bu göreve hazırlanmak adına Almanya’ya gitti ve Roma hukukunu inceledi. Bu süreçte Savigny, Thibaut ve Mittermaier gibi önde gelen Alman hukuk felsefecileriyle tanıştı. Londra’da verdiği derslerin az sayıda öğrenci tarafından takip edilmesine üzülen Austin, bir süre sonra bu görevden ayrıldı. Yaşamının bu dönemden sonrası geçim sıkıntısı ve hastalıkla geçti. Bir süre Londra’da Ceza Hukuku Komisyonu’unda görev alan Austin, daha sonra Malta’ya gitti. Ancak 1848 İhtilali’nden dolayı, İngiltere’ye döndü. Londra yakınlarındaki Weybridge’de öldü.

Roma hukuku ile İngiliz örf ve adet hukuku gibi gelişmiş hukuk sistemlerinin temel kavramlarını sistemli bir şekilde ilk kez ele alan ilk İngiliz hukukçu olan Austin, hukuk hakkındaki araştırmalarında iki soruya yanıt aradı. Bunlardan birincisi, analitik bir yaklaşımla cevaplandırmaya çalıştığı “hukuk nedir?” sorusu; ikincisi ise, faydacılık felsefesi temelinde ele alınması gerektiğini düşündüğü “hukuk ne olmalıdır?” sorusudur. Austin, genel hukuk anlayışının bir parçası olarak, uluslararası hukuku pozitif ahlak kuralları içerisinde değerlendirir. Ona göre, hukuk, devleti yöneten kimse ise, onun ortaya koyduğu kurallardır. Uluslararası ilişkilerde ise, tek bir yönetici ve kural koyucu olmayacağına göre, bu yasaların kaynağı ancak pozitif ahlak kuralları olabilir. Siyasal ve hukuksal egemenlik arasında bir ayrım yapmayan Austin, ölümünden kısa bir süre önce yayımladığı A Plea for the Constituion adlı kitabında egemenlik teorisini daha da geliştirdi. Demokrasinin artan taleplerine ve 1848 İhtilali’nin yol açtığı karışıklıklara duyulan kaygının dile getirdiği bu kitapta, iktidarın mülk sahipleri tarafın oluşturulması gerektiğini, halkın diğer kesimlerinin kendi çıkarlarına sahip çıkamayacağını savundu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ertuğrul Uzun, İngiliz Analitik Hukuk Teorisi ve John Austin, Sosyal Bilimler Dergisi, sayı.2, 2003

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun