Johannes Kepler

  • Meslek : Matematikçi, astronom
  • Doğum : 1571
  • Ölüm : 1630

Astronom ve matematikçi Johannes Kelpler, yaşadığı dönem Almanyası’nın dini mücadeleler, sosyal karmaşa ve politik kaosla boğuşmasına rağmen gezegen hareketlerinin modern bilimsel açıklamasını yapmayı başardı. Almanya’nın güneybatısındaki Swabia bölgesinde mütevazi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kelpler’in babası ahlaksız, kaba ve huysuz bir askerdi. Annesini de terk etmişti. Büyükannesi ve büyükbabası tarafından yetiştirilen Kelpler’in asıl amacı Protestan bir vaiz olmaktı. On üç yaşında ilahiyat fakültesine girdi, 1591 yılında teoloji diploması aldı. 1594 yılında Graz şehrinde matematik profesörü oldu. Üç yıl sonra evlendi. Katolik olmadığı için üniversiteden ayrılmaya zorlandı. Aynı yıl Prag’a kaçtı. Orada Danimarkalı astronom Tycho Brahe ile tanıştı. Prag’da bir mülteci olarak bulunan Brahe, genç matematikçiyi yardımcı olması adına yanına aldı. Kelpler’i kendi ölümünden sonra imparatorluk matematikçisi olacak şekilde son derece iyi bir pozisyona getirdi.

Brahe’nin detaylı gözlemlerinden de yararlanan Kelpler, göksel hareketin üç yasasını ortaya koydu. 1609 tarihli eseri “Astronomia Nova”da ilk iki kanunu açıkladı. Üçüncü kanunu ise 1619’da yayınladığı çalışmasında yer alıyordu. Brahe’den farklı olarak Kelpler, Kopernik sistemine inanıyordu. Güneş merkezli modeli savunan ilk çalışmalarından biliri o yayınlayacaktı. On Yıl Savaşları adı verilen Orta Avrupa’daki dini çatışmalar Kelpler’in işini yapmasını imkansız hale getirdi. Ömrünün son iki yılını Alman şehirleri arasında dolaşıp şiddetten kaçarak geçirdi. Ölümünün ardından gömülü olduğu kilise mezarlığı işgalci ordular tarafından yağmalandı ve saldırıya uğradı. Bu durum, Kelpler’in zaten yeterince çalkantılı geçen yaşamına son noktayı koyan bir başka hüzünlü hikaye oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun