Johann Wolfgang Von Goethe

Johann Wolfgang Von Goethe
  • Doğum : 28 Ağustos 1749/Frankfurt
  • Ölümü : 22 Mart 1832/Weimar
  • Meslek : Şair, Roman yazarı, Oyun yazarı, Devlet memuru

Goethe 28 Ağustos 1749'da Almanya Frankfurt’ta dünyaya gelmiştir. Goethe'nin babası imparatorluk danışmanı olarak çalışmıştır. Goethe varlıklı bir ailenin çocuğu olduğu için özel eğitim alarak yetişmiştir. Öğrenim gördüğü yıllarda şiir, resim,müzik, tiyatro gibi sanatlarla da yakından ilgilenmiştir.

Edebi Hayatı

İlk sanat denemelerini dinsel şiirler üzerine yapmıştır. Hukuk öğrenimini Leipzig’de yapmıştır. Burada yaşadığı ve karşılaştığı olayları dramlar biçiminde kaleme almaya başlamıştır. Daha sonra ise Goethe pansiyon sahibinin kızına sevdalanarak "Sevdaların Çilesi "adlı eserini yazmıştır.Daha sonra Frankfurt’taki aile ilişkilerini konu edinen Suç Ortakları eserini yazıştır. Bakır levhalara kazınmış resimler yaparken asit buharından zehirlenerek öğrenimine ara vermiş ve ailesinin yanına dönmüştür. Tedavi gördüğü doktorun etkisiyle ispirtizma ve simya ile ilgilenmiş ve ileride Faust’ta kullanacağı bazı motifleri oluşturmuştur.Öğrenimini sürdürmek için gittiği Strasbourg’da gizli bilimlerle ilgilenirken, doğa bilimleriyle de uğraşmaya başlamıştır. Bu sırada üniversitede tıp derslerine de katılmıştır. Doktorasını tamamladıktan sonra Frankfurt’a dönerek avukatlık yapmaya başlamıştır. Arkadaşının nişanlısına duyduğu ilgi, Genç Werther’in Acıları romanına esin kaynağı olmuştur. Waimar dükünün çağrısı üzerine yerleştiği bu ülkede krallık danışmanı, daha sonra başbakan olarak görev yapmıştır. Waimar’da kendi kurduğu tiyatroda “İphigenia Tauris” oyununu sahnelemiştir.

Waimar’ın Fransa tarafından işgal edilmesi sırasında, eserlerine hayranlığını dile getiren Napoleon’a karşı onurlu bir direniş göstermiştir. Barış koşullarının görüşüldüğü Erfurt Konferansında ülkesi’nin haklarını savunmuştur. Jena Üniversitesi’nin kitaplığını düzenlemekle uğraştığı dönemde Tragedya eserinin ikinci bölümünü yazmıştır.

Ölümü

Sanat, edebiyat, ahlak gibi birçok konu da eserleri mevcuttur. Ayrıca kendi hayatından esinlenerek yazdığı şiirleri de vardır.  Goethe 22 Mart 1832 yılında Waimar’da hayatını kaybetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
  1. GOETHE, Johann Wolfgang von , DİA yıl: 1996, cilt: 14,  sayfa: 99-101
  2. J. Peter Eckermann, “ Yaşamının Son Yıllarında Goethe İle Konuşmalar” TÜRKİYE İŞ BANKASI YAYINLARI, 1.BAskı 2007
  3. Goethe and Rousseau: Resonances of their Mind, by Carl Hammer, Jr.
  4. Senail Özkan, “ Mevlana ve Goethe” ÖTÜKEN NEŞRİYAT 2.Baskı 2008
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun