Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach
  • Meslek : Bestekar
  • Doğum : 1685
  • Ölüm : 1750

Meşhur bestekar Johann Sebastian Bach, Alman Barok döneminin en önemli sanatçılarından biridir. Batı müzik tarihinin en etkili eserleri arasında kabul edilen yüzlerce parça ve orkestra yazan Bach, Almanya’daki Eisenach şehrinde müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren org, volin ve çembalo dersleri aldı. Annesi ve babasının o henüz dokuz yaşındayken ölmesinin ardından ağabeyi tarafından büyütüldü. Ağabey Bach, org çalmadaki ustalığı ve meslek bağlantılarını kardeşiyle paylaştı. 1707 yılında evlenşo tirmi çocuğundan ilkini kucakladıktan sonra, Weimar şehrinde saray orgcusu oldu.

Bach kontrapuntal müzik tekniğinin ustası olarak kabul edilmektedir. Bu teknikte iki ayrı müzik melodisi aynı anda çalınmaktadır. Bach ilk müzik başarısını bir koro üyesi ve orgcu olarak elde etti. Bundan ancak yıllar sonra bir bestekar olarak ün saldı. On yedi yaşından itibaren Almanya’da dolaşarak çeşitli prenslerin saraylarında org tasarlamaya ve çalmaya başladı. 1723 yılında Leipzing’de müzik direktörlüğüne atandı. Şehrin Lutherci kiliseleri için beste yapmaktan sorumluydu. Zayıflayan görme gücünü düzeltmek için yapılan acemice bir operasyon sırasında altmış beş yaşında hayata veda etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun