Johann Carl Friedrich Gauss

Johann Carl Friedrich Gauss
  • Meslek : Matematikçi
  • Doğum : 1777
  • Ölüm : 1855

Alman matematikçi Johann Carl Friedrich Gauss, sayılar kuramı, analiz, diferansiyel geometri, astronomi ve optik gibi birçok alanda yaptığı çalışmalarıyla tanınan önemli bir bilim insanıydı. Henüz yedi yaşındayken kompleks bir matematik sorununu saniyeler içinde çözerek ilkokul öğretmenlerini şaşkınlığa uğrattı. Bütün yeteneklerine rağmen Gauss’un bir matematikçi olarak kendisini kabul ettirebilmesi için çok uğraşması gerekti. Fakir bir köylü olan babası, oğlunun yaptıklarını onaylamıyor ve onun bir duvar işçisi olmasını istiyordu. Genç Gauss ancak bir burs bularak koleje gitme imkânı buldu. Ancak bütün bu durumlar “Disquistiones Arithmetiace” adlı ünlü kitabının yayınlanmasının ardından değişti. Bir anda önemli matematikçilerin arasında kabul edilmeye başlandı. Gauss bu kitapla iki bin yıl önce Antik Yunanlılar tarafından ortaya atılışından beri matematikçileri uğraştıran bir sorunu çözmüş oldu.

Bir astronom tarafından keşfedilen Mars ve Jüpiter arasındaki büyük bir astreoid olan Veres’in yörüngesini doğru hesaplayan Gauss, daha da ün kazandı. Üstelik bu hesabı kafasından yaptığını iddia etti. 19. Yüzyılın başında bir dizi kişisel sorunuyla mücadele etmesi gerekti. Bunların sonuncusu 1809 yılında eşinin ölümü oldu. İlk eşinin en yakın arkadaşı olan ikinci eşi de erken öldü. İronik bir biçimde Gauss’un matematikçi olmak için gösterdiği gençlik isyanına benzer bicinde onun iki oğlu da babalarına karşı gelerek ABD’ye göç etti. Kendi babasıyla yaşadığı deneyime sorunlara rağmen Gauss’un oğullarıyla arası hep bozuk kaldı. 1807 yılında Göttingen Üniversite’sinde profesör olan Gauss, hayatının geri kalanında orada kaldı, yetmiş yedi yaşında ise öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun