Jezebel

  • Önem : Eski Ahit'te de yer alan kötü kadın karakterlerden biri
  • Yaşadığı Dönem : MÖ 9. yüzyıl

Eski Ahit’te yer alan kötü karakterlerden biri olan Jezebel bir Fenike kraliçesidir. Adı günahkâr kadınlarla özdeşleşen Jezebel, kutsal kitapta İsrailliler’e kendi tanrısı olan Baal’e tapmaları için baskı yaptığı ifade edilmektedir. Bir kralın kızı olduğu iddia edilen Jezebel yine bir kralla, Kuzey İsrail’in hakimi olan Ahab’la evlendi. Eski Ahit’teki sevilmeyen karakterlerden biri olan Ahab, işlediği günahlarla Tanrı’nın gazabını üzerine çeken bir dizi iktidar sahibinin arasında yer almaktadır.

Jezebel’in teşvik ettiği Ahab, Baal dinini kabul etti ve bunun üzerine Jezebel, Ahab’ı Baal tapınaklarına maddi destek sağlaması için yönlendirdi. Ayrıca, Baal dinine yeni mensuplar katmak adına kaynaklarda ne olduğu açıkça belli edilmeyen bazı cinsel uyarıcı yöntemler dahi kullanıldı. Jezebel’in yayılması adına büyük çaba gösterdiği Baal dini Akdeniz’de yaygın bir inançtı. İncil’de anlatılan bu öykünün Orta Doğu’da yaşanmış olan eski bir dini sürtüşmeye işaret ediyor olması mümkündür. 1960’ların başında Jezebel’e ait olabileceğine inanılan bir mühür bulundu. Buna karşılık pek çok uzman bulunan mührün kutsal metinlerde anlatılan karakterlerle bir bağlantısı olabileceği iddiası ortaya atıldı. İncil’e göre Jezebel’in ölümü Jehu’nun Tanrı tarafından Ahab’ın evini yerle bir etmekle görevlendirilmesinin ardından geldi. Tarihteki kötü imajı nedeniyle uzun bir süre aşağılayıcı bir sözcük olarak kullanılan “Jezebel” kelimesi daha sonra feminist gruplar ve kadın dergileri tarafından sahiplenilmiş ve hatta bir iç çamaşırı markasına isim vermiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun