Jesse James

Jesse James
  • Önem : Amerikalı soyguncu ve haydut
  • Doğum : 1847
  • Ölüm : 1882

Gerçekleştirdiği bir dizi banka ve tren soygunu ile Amerikan folklorünün önemli bir parçası haline gelen Jesse James, henüz yaşadığı dönemde efsane haline gelen bir hayduttur. Missouri’nin Little Dixie olarak bilinen bölgesinde dünyaya gelen James, köle sahibi bir haşhaş üreticisi olan babanın oğluydu. Henüz iki yaşındayken babasını kaybetmesi üzerine annesi Zerelda tarafından yetiştirildi. Amerikan İç Savaşı sırasında ağabeyi Frank ile birlikte bir Konfederasyon ölüm mangasına katıldı. Missiouri’deki birlik sempatizanlarını tespit edip onları hedef alıyorlardı. 1864 yılında birliğe bağlı yaralı ve silahsız askerleri taşıyan bir trene Centralia’da saldırdılar. Vücutlarını parçalara ayırarak ya da derilerini yüzerek trendeki askerleri katlettiler.

James yaşadığı dönemde bir efsane haline geldi. Sonrasında bu efsane devam etti ve bir Amerikan Robin Hood’u olarak algılandı. Ne var ki çaldığı paraları kendisi dışında herhangi bir kimseye harcadığına dair bir delil bulunmamaktadır. Diğer taraftan James’in çetesi acımasızlıkları ile ün saldı. Özellikle siyahilere ve İç Savaş sırasında Birlik yanlısı olanlara karşı çok gaddar davrandılar. Savaş bitti, kan azaldı ama James için savaş asla bitmedi. Soygunlara ve haydutluklara durmaksızın devam etti. Ancak James önderliğindeki çete 1876 yılından itibaren gücünü kaybetmeye başladı. Bir soygunu önceden haber alan kasabalılar gerekli önlemleri aldılar. James ve ağabeyi Frank dışında herkes etkisiz hale getirildi. Başlarına gelen olaydan sonra iki kardeş saklanmaya başladı. Başına 10 bin dolar ödül konuldu. Çete üyelerinden Robert Ford, ödüle konmak umuduyla bir resim çerçevesinin tozunu aldığı sırada James’i arkadan vurarak öldürdü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun