Jeanne Darc

  • Önem : üz Yıl Savaşları boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'ya büyük destek veren azize
  • Doğum : 1412
  • Ölüm : 1431

Jeanne Darc, İngiltere’ye karşı verilen Yüzyıl Savaşları boyunca Fransız ordusuna moral vermeye ve askerleri zaferin mümkün olduğuna inandırmaya çalışan önemli bir kadın figürdü. Ulusal onura seslenerek hemşerilerini bir araya topladı ve yüzlerce yıl boyunca hatırlanacak bir direniş örneği sergiledi. 19 yaşında öldüğü sırada kralların güvenilir bir sırdaşı, bir savaşçı, daha sonra Fransa’nın koruyucu azizi ve Fransız ulusal kimliğinin temel bir öğesi haline geldi. Fransa’nın kuzeydoğusundaki bir kasaba olan Domremy’de dünyaya gelen Darc’ın babası alçak gönüllü başarılı bir çiftçiydi. Yaşadığı yer İngiltere’yle olan savaşın tam göbeğiydi. 1337 şiddetlenen savaş Jeanne’ın çocukluğunda büyük bir yıkıma neden oldu.

Jeanne Darc, Fransa’yı yönetme hakkının kime ait olduğu sorunsalıyla başlayan Yüzyıl Savaşı’nı ulusal bir mücadeleye dönüştürdü. Onun Valoisler’in Plantagenetler’e karşı savaşı olmaktan çıkararak, Fransızlar’ın İngilizler’e karşı savaşı haline getirdi. Valois lideri 7. Charles’ın sarayına kolaylıkla girip çıkabiliyordu. 1429 yılında Charles, onu Fransız ordusunun başına geçirdi.  O yaz Reims şehrini alarak büyük bir zafer kazandı. 1430 yılında Burgundian kuvvetleri, Jeanne’ı yakaladılar. Çok geçmeden İngiltere’ye satıldı. Ertesi yıl sapkınlıkla suçlanarak yargılandı ve Rouen’de bir kazığa bağlanıp yakılarak öldürüldü. 1456 yılında verilen karar bozuldu. 1920 yılında Roma Katolik Kilisesi tarafından azize ilan edildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun