Jean de Bourgogne

  • Görev : Bourgogne dükü
  • Önem : Osmanlı’ya karşı düzenlen Niğbolu Savaşı’nda Haçlı ordusuna komutanlık yapması
  • Doğum : 28 Mayıs 1371 – Dijon
  • Ölüm : 10 Ekim 1419 - Monrereau

Osmanlı Devleti’ne karşı düzenlenen Niğbolu Savaşı’nda Haçlı birliklerini kumanda eden Bourgogne dükü Jean de Bourgogne, namı değer Korkusuz Jean, Dijon’da dünyaya geldi. Bourgogne dükü olan Cesur Philippe’nin oğlu olan Jean, babasının adına, Macaristan’ı Osmanlı Devleti’nden kurtarma düşüncesiyle hazırlanan Haçlı Seferleri’ne katıldı. 1396 yılında Niğbolu’da meydana gelen savaşta I. Bayezid ile karşı karşıya gelen Jean, bu savaştan mağlubiyet ile ayrıldı. Bu mağlubiyetin bedeli ise kendisi için ağır oldu, Osmanlı’ya esir düştü. İlerleyen dönemlerde ise Osmanlı Devleti’ne ödenen yüklü bir fidye karşılığında serbest kaldı ve geri dönüşünde Fransa’da bir kahraman olarak karşılandı. Bu olay üzerine “Korkusuz” lakabıyla anılmaya başladı. 1404 yılında ise Bourgogne dükü oldu.

Dönem Fransası’nın yönetiminde Bourgogne dükalığının etkisini arttırmayı planlayan Jean, 1407 yılında Fransa tahtına egemenlik kurmaya çalışan, kralın kardeşi Orleans dükü Louis’i öldürttü. Başkent Paris’i ve tahtı denetimi altına aldı. Louis’in yandaşları, Armagnac kontu önderliğinde Bourgohnelar’ın Fransa’daki egemenliklerinin yıkılması ve Paris’ten sürülmeleri ile sonuçlandı. 1415 yılında Fransa’yı istilaya başlayan İngilizlerin Agincourt’ta Armagnacları yenilgiye uğratması üzerine Jean, İngilizler ile anlaşarak V. Henry ile ittifak kurmaya çalıştı, ancak bunda başarılı olamadı. 1419 yılında Armagnaclar ve veliaht Montereau köprüsü’nde buluştu ve burada Armagnaclar tarafından öldürüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Feridun Emecen, Niğbolu Savaşı, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2007, cilt.33, sf.89-92

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun