James Redhouse

James Redhouse
  • Meslek : Dil bilimci, mütercim, sözlük yazarı
  • Doğum : 1811 - Londra
  • Ölüm : 1892 - Londra

Ünlü İngiliz dilbilimci, mütercim ve sözlük yazarı James Redhouse, günümüzde hala kullanılan Redhouse sözlüklerinin babasıdır. Londra’da dünyaya gelen Redhouse küçük yaşta ailesini kaybetmesi üzerine bir yetim okuluna yerleştirildi. Disiplinsizlikleri nedeniyle okuldan atılan Redhouse kamarot olarak bir ticaret gemisine girer ve geminin İstanbul’a gelmesi üzerine burada inerek gemiyi terk eder. Küçük yaşına rağmen hayata karşı büyük bir mücadele ortaya koyar ve kısa sürede Türkçe öğrenir. Bu vesileyle Babıali Tercüme Odası’nda çalışmaya başlar. Dil konusunda oldukça yetenekli olan Redhouse, daha sonra Grekçe, Fransızca, Almanca, Rusça ve Doğu Türkçesi gibi dilleri öğrenerek önemli bir gelişim sağlar.

Osmanlı Devleti’nde birçok birimde ve diplomatik ilişkide görev alan Redhouse, Osmanlı-Mısır krizine Avrupa güçlerinin ortak müdahalesi sırasında Bahriye mütercim tercümanlığı ile Bahriye Şûrası üyeliğine tayin edildi; verdiği başarılı hizmetlerden dolayı İngiliz ve Osmanlı hükümetleri tarafından ödüllendirildi. Sultan Abdülmecid kendisine iftihar nişanı verdi. 1853'te Osmanlı hükümetinin kendisine bağladığı yılda 240 pauntluk maaşla emekliye ayrılıp ingiltere'ye döndü ve Dışişleri Bakanlığı'nda Doğu dilleri mütercim-tercümanı olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl içinde Royal Asiatic Society'nin sekreterliğini üstlendi. 1884'te Cambridge Üniversitesi'nden fahri doktora payesi, 1888'de Kraliçe Victoria'dan şövalyelik unvanı (sir) ve nişanı alan Redhouse Londra’da öldü.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Müntehabat-ı Lugat-ı Osmaniyye, Grammaire raisonnêe de la langue ottomane, An English and Turkish Dictionary, e A Simplified Grammer of the Ottoman-Turkish Language

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun