James Joyce

James Joyce
  • Meslek : Yazar
  • Doğum : 1882
  • Ölüm : 1941
  • Başlıca Eserleri : Dublinler, Finnegans Uyanışı

Yaşadığı dönemde sadece üç romanının yayınlanmasına rağmen Batı edebiyatında devrim niteliğinde etkide bulunan İskoç yazar James Joyce, Dublin’de dünyaya geldi. Cizvit okulunda eğitim gördü. Gençliğinde Katolikliği reddetmesine rağmen kilise ve İrlanda toplumu üzerindeki etkisi romanlarının önemli temalarından birini teşkil etti. Otel hizmetçisi olarak çalışan Nora Barnacle ile ilk randevusuna henüz yazarlık kariyerinin başındayken giden Joyce, ömür boyu bu ilişkiyi sürdürdü. Joyce ve Nora ailelerinden gizli bir şekilde Avrupa’ya kaçtı ve İtalya’daki liman şehri Trieste’ye yerleşti. Çiftin iki çocukları oldu, ancak 1931 yılına kadar evlenemediler. Joyce, ailesinin geçimini İngilizce öğretmenliği yaparak sağlıyordu. Kısa hikâyelerinin derlemesi olan “Dublinler”i basabilmek için borç para aldı ve kitap 1914 yılında basıldı.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının hemen ardından Joyce ve Barnacle, tarafsızlığını koruyan Zurich’e gittiler. Joyce burada daha sonra başyapıtı olarak kabul edilecek romanı “Ulysses” üzerinde çalışmaya başladı. Bu dönemde sağlık sorunları yaşadı, glokom ve katarakt nedeniyle birkaç göz ameliyatı geçirdi. Romanını bu şartlar altında ancak 1922 yılında tamamlayabildi. Yayınlanmasından kısa bir süre sonra roma, modern Batı edebiyatının en etkili eserlerinden biri olarak görülmeye başlandı. Kahramanı Leopold Bloom’un Dublin’de geçirdiği bir günü izleyen bin sayfalık romanda bilinç akışı tekniğini kullanmaya çalıştı. Karakterlerin iç konuşmaları filtrelenmeksizin, noktalama ya da geleneksel anlatım teknikleri göz önünde bulundurulmaksızın yansıtılmaktadır. Joyce daha sonra “Finnegans Uyanışı” isimli bir eser yayımladı, anlaşılması daha da zor olan bu yapıt akademi dışında nadiren okutulabildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun