Jacques Derrida

Jacques Derrida
  • Meslek : Filozof
  • Doğum : 1930
  • Ölüm : 2004
  • Başlıca Eserleri : Konuşma ve Fenomen, Gramatoloji, Yazı ve Fark

Bir filozof, edebiyat eleştirmeni ve yapıbozum adıyla adlandırılan eleştirel bir düşünce yönteminin fikir öncüsü Jacques Derrida, Fransız sömürgesi olan Cezayir’de dünyaya geldi. Paris’teki Ecole Normale Superieure’den mezun olan Derida kısa bir dönem ABD’de çalıştı. 1964 yılında kendisini önemli bir filozof haline getiren iki önemli makale yayınladı. 1967 yılı içerisinde felsefe üzerine üç ayrı kitap yazan Derrida, yapıbozum kavramını da ilk olarak bu yılda kullandı. Kariyerinin ilk dönemlerinde garip karakteri ön plandaydı. Fotoğrafının çekilmesine karşı çıkıyordu. Dersleri anlaşılmazdı. Nazik bir görünümü vardı. Pek çok savaş sonrası entelektüelinden farklı olarak başlarda siyasetin dışında kalmaya çalıştı. Hiçbir zaman Fransız Komünist Partisi’ne giremedi.

Derrida’nın etkisi özellikle ABD’de belirgin oldu. Feministler, post-kolonyal ve postmodernist düşünürler tarafından benimsendi. Derrida’nın destekçilerine göre yapıbozum eski metinlerde gizlenmiş olan anlamları ortaya çıkartmaya yönelik kullanılan işlevsel bir yöntemdi. Geleneksel fikirlere içkin olan ırkçı ya da cinsiyetçi varsayımların ortaya çıkarılmasına katkı sağlayabilirdi. Onu eleştirenlere göre yapıbozum tartışmalı bir yöntemdi. Zira nesillerden beri saygı duyulan felsefi ve politik metinleri edebi metaforlar seviyesine indirgiyordu. Ömrünün son dönemlerine doğru Derrida sahip olduğu üne biraz daha alıştı. Daha fazla röportaj veriyor ve resimlerinin çekilmesine izin veriyordu. Atlantik’in her iki yakasında da akademik bir yıldızdı. Derrida yetmiş dört yaşında Paris’te pankreas kanserinden ötürü öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun