İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi
  • Yapılış Tarihi : 1901
  • Yapılma Nedeni : 2. Abdülhamid'in iktidarının 25. yılını kutlanması
  • Yer : İzmir, Konak Meydanı

İzmir’in gayri resmi sembolü olarak görülen Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda 1901 yılında II. Abdülhamid’in iktidarını 25.yılının kutlanması amacıyla birçok şehirde olduğu gibi burada da inşa edildi. Taşıdığı sembolik anlam açısından önemli bir yapıdır. Modern bir zaman ölçü aracı olmasının yanı sıra, kule iktidarın cisimleşmiş iletkeni işlevine de sahiptir. II. Abdülhamid’in görünmeden kendini hissettirmek ve etrafında otorite titreşimleri yaratarak iktidarını vurgulama yöntemine araç olmuştur. Saatin hemen altında iki tarafta tuğra iki tarafta da Osmanlı arması yer almaktaydı. Osmanlıları hatırlatan ve öven işaret, yazı vb. unsurların kaldırılmasıyla ilgili kanun çıktıktan sonra kazınarak yerlerine ay-yıldız yapılan armalar konuldu.

Arap mimarisinin etkilerini taşıyan Saat Kulesi’nin kaidesi beyaz mermerden, diğer bölümleri ise kesme taştan yapıldı. Dört basamaklı, haç biçiminde bir platform üzerine yaklaşık 25 metre yüksekliğinde sekizgen kaideli ve dört katlı kulenin kaide bölümünde dörder küçük sütun üzerine yerleştirilmiş sebiller bulunmaktadır. Kulenin 12 küçük sütun üzerine oturan dördüncü katı ana gövdeden daha dar ve ay biçiminde bir alemi olan metal bir kubbeyle örtülüdür. Saatin dönemin Alman imparatoru Kayzer II. Wilhelm tarafından hediye edildiğine dair birtakım iddialar söz konusuysa da bu bilgi özgün kaynaklar tarafından doğrulanamamaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Fikret Yılmaz, Tarihsel Süreç İçerisinde Konak Meydanı, İzmir Büyük Şehir Belediyesi, 2003

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun