İvar Ragnarsson

  • Önem : İngiltere'yi istila eden Viking liderlerinden
  • Doğum : 795
  • Ölüm : 873

Orta Çağ’da Kuzey Avrupa’ya saldıran en ilginç Viking şeflerinden biri olan Ivar Ragnarson, Kemiksiz Ivar olarak da bilinmektedir. Doğuştan itibaren ayaklarının sağlıklı olmaması nedeniyle yürüyememesi onun bu lakabı almasına neden oldu. 9. yüzyılda İngiltere’nin Danimarkalılar tarafından işgal edilmesinde önemli rol oynayan liderlerden biridir. Ivar, Paris’e saldıran Danimarka’nın efsanevi kralı Ragnar’ın üç oğlundan biridir. Babası Rangnar’ın İngilizler tarafından zehirli yılan dolu bir kuyuya atılarak öldürmesi üzerine kardeşleriyle birlikte İngilizlerin üzerine saldırıldı. İngiltere’yi bu sefer sıradan bir Viking talanıyla bırakmadı, orada bir yerleşim alanı kuruldu.

Korku dolu Anglosaksonlar tarafından “Büyük Kafirler Ordusu” olarak adlandırılan Vikingler, 865 yılında İngiltere’nin doğu sahilindeki Kuzey Denizi’ni geçtiler. York şehrini yağmaladılar. Aralarında Ivar’ın babası Rangnar’ı öldüren kişinin de bulunduğu yerel liderler öldürdü. Ivar babasının katilini bizzat kendi elleriyle öldürmüştür. Söylendiğine göre sırtını yarıp kaburgalarını teker teker dışarı çıkartmıştır. Ivar 870’li yıllarda hayatını kaybetti. Kral Büyük Alfred başarılı bir şekilde Viking istilasını durdurdu. Ancak İngiltere’nin kimi bölgelerindeki Danimarka hakimiyeti sonraki 200 yıl boyunca devam etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun