İstanbul Kara Surları

İstanbul Kara Surları
  • Yaptıran : Doğu Roma İmparatoru II. Theodosisus
  • Yapıldığı Dönem : Doğu Roma İmparatorluğu dönemi
  • Yer : İstanbul

Geçmişten günümüze İstanbul’u dış tehditlere karşı korumak amacıyla yapılan kara surları, tarihin çeşitli dönemlerinde ve çeşitli devletlerce yapılan ve günümüzde önemli bir tarihi miras olarak konumlanmaktadır. İstanbul’un Antik Çağ ve Orta Çağ’daki savunma sistemi Haliç Surları, Marmara Surları ve Kara Surları olarak üç bölüme ayrılıyordu. Ama deniz, kent için kısmen de olsa koruma sağladığı için daha çok özen gösterilerek dönemleri içi bir savunma başyapıtı olacak şekilde inşa edilen yapılar kara surlarını oluşturdu. Doğu Roma İmparatoru II. Theodosisus zamanında(408-450) inşa edilen kara surları, diğerlerinden farklı olarak, bir esas duvar, ön sur ve bir hendek ile aralarında kalan alanlardan oluşan üçlü bir engelleme düzeni sağlıyordu.

İstanbul Kara Surları’nın anayolların şehir dışına çıkış noktalarında düzenlenmiş olan kapıları şu şekilde sıralanmaktadır: Yedikule Hisarı içerisinde, tören kapısı Altın Kapı; Yedi Kule Zindanları olarak anılan Yedikule Kapısı, Belgrad’dan gelen esnafın yerleştirdiği alanın başındaki Belgrad Kapısı; Bizans devrinde askeri küçük bir kapı olan Kalagru Kapısı; Mevlevihane Kapısı; adını fetih zamanında önüne yerleştirilen toplardan alan Top Kapısı; Avarlar Kapısı da denen Sulukule Kapısı; Edirne’ye giden yolun başında bulunan Edirne Kapısı; adını önündeki kıvrımlı yoldan alan Eğri Kapı; Blakhernai Sarayı ve çevresindeki surlara ait sivil kapılardan biri olan Blakhernai Kapısı. Bu surlar Bizans döneminde defalarca yenilendi ve geliştirildi. Fatih Sultan Mehmed 1458 yılında bu surları onarttı ve Yedikule İç Kalesi’ni inşa ettirdi. 1870-1873’te tren yolunun yapımı sırasında Topkapı Sarayı’nın önündeki bölümü bir kısmı yıkılan surlar, 1980’lerden 1990’lı yılların başına dek süren son derece tartışmalı bir restorasyondan geçti. İstanbul Kara Surları ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun