İsmail Kahraman

İsmail Kahraman
  • Doğum : 1940 - Rize
  • Meslek : Siyasetçi, hukukçu
  • Eski Görevi : Kültür ve Turizm Bakanı
  • Önce gelen : Agah Oktay Güner
  • Sonra gelen : Mustafa İstemihan Talay
  • Görev Süresi : 28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997
  • Yeni Görev : 26. TBMM Başkanı
  • Görev Süresi : 22.11.2015 - ( devam)

İsmail Kahraman 26. dönem TBMM Başkanı, Türk hukukçu ve siyasetçidir. Başta MTTB ve Birlik Vakfı olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda uzun yıllar yöneticilik yaptı. MTTB'nin kapatıldığı 1980 darbe yılının ardından Birlik Vakfı'nın 1985 yılında kurucu başkanlığını yaptı. 28 Şubat süreciyle son bulan 54. Türkiye Hükümeti'nde Necmettin Erbakan kabinesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı yaptı. Son yapılan darbenin ardından siyasette yer almadan sivil toplum kuruluşlarındaki görevlerine devam etti. Ak Parti'nin kuruluş toplantıları kendi deyimiyle onun evinden gerçekleşti ve partinin isim babası olarak öne çıktı. İlerleyen yaşına rağmen dinç bir görüntüsü ile siyasette yer almadığı yıllarda MTTB teşkilatlarına 'amcalık' , Birlik Vakfı teşkilatlarına ise 'abilik' yaparak sivil toplumun gelişimini ve önemini ön plana çıkartmıştır. Ak Parti kurulduktan sonra kendi isteğiyle bir süre siyasette yer almamış ardından gelişen süreçlerde kendisine ihtiyaç duyulduğu beyanı üzerine 2015 seçimlerinde İstanbul 1. bölge 1.sıra adayı olarak meclise girmiştir.

KAHRAMAN VE ERDOĞAN

İsmail Kahraman’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan hukukları da çok eskiye dayanmaktadır. Kahraman MTTB Genel Başkanı olduğu dönemde Kültür Komisyonu başkanlığına gelen Recep Tayyip Erdoğan ile olan bir anısını da Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden arkadaş olan Kahraman’ın yeğeni Musa Kahraman şöyle aktarmaktadır;

"Tayyip Bey MTTB yıllarından beri farklılığı ile kendini her zaman gösteren bir şahsiyetti. Tecvid ile Kuran okuyuşu o günlerde dahi herkesi mest ederdi. Hafız olmadığı halde Müzekka Gürbüz Hocamızın okuttuğu Kuran’ı Kerim dersinden 10 alan bir tek Tayyip Bey’di. O günlerden beri sürekli yükselen bir hayat hikayesi oldu Tayyip Beyin. Allah onu bu ülkenin başından eksik etmesin diye sürekli dua ediyoruz. Kendisinin yükseliş dolu hikayesi ile ilgili de bir anımızı aktarayım. O günlerde amcam, günümüzün Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Türkiye’nin en büyük gençlik teşkilatı olan MTTB’nin Genel Başkanı idi. MTTB gençliği de evimizi her zaman ziyaret ederlerdi. Onlardan bir tanesi de Tayyip Beydi. Yine bir gün çalışmalarını amcamla paylaşmak üzere toplanmışlardı. Toplantı sırasında Tayyip Bey’in işi üzerinde gösterdiği titizlik ve ciddiyeti gören amcam, bana ‘bak görürsün, bu çocuk ileride çok yüksek mevkilere gelecek. Allah-u Alem, Başbakanlığa kadar yükselir’ demişti. O zamanlar Cumhurbaşkanlığı, askeri vesayet tarafından belirlenen bir makam olarak görüldüğü için Cumhurbaşkanlığı makamını pek aklımıza getirmiyorduk. Fakat Tayyip Bey, kendisinin ve ekibinin gösterdiği üstün gayretler sonucunda Allah kendisine kimsenin aklına gelmeyen bir başarıyı tevfik etti ve Cumhurbaşkanı oldu."

KAHRAMAN VE KAYA

Refah Partisi’nin yerel yönetimler reformu içerisinde bulunduğu ve yükselişe geçtiği 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahil birçok belediyeyi kazandı. Bunlardan birisi de Refah Parti'li Erol Kaya'nın, SHP'li Burhan Köseoğlu'ndan aldığı Pendik Belediyesi'ydi. O dönem İstanbul 1. bölge milletvekili olarak bu bölgeden sorumlu olan İsmail Kahraman seçimleri Pendik'te Erol Kaya ile takip etmekteydi. İsmail Kahraman ile Erol Kaya arasındaki ilişki ise parti ve dava içerisindeki birçok isimle olduğu gibi abi-kardeş ilişkisi gibiydi. Pendik'te ilk sonuçlar sol partilerin daha yüksek oy aldığı Batı mahallesinde açılırdı ve 1989 seçimlerinde Refah Partisi bu bölgeden %3 almıştı. 1994 seçimlerinde ilk sonuçlar yine bu bölgeden açılır ve ekranlara %9 Refah Partisi oyu düşer. İsmail Kahraman 35 yaşında olan Erol Kaya'ya ‘seçim kaybedilebilir. Ama daha gençsin üzülme’ der. Fakat Pendik'teki çalışmalarına güvenen ve inancını kaybetmeyen Erol Kaya, Sol partiler ağırlıklı bir mahalleden daha önce alınmamış oy olan %9'lık oranı görünce ‘biz bu seçimi aldık abi’ der. İsmail Kahraman yine de Pendik'in alınamama ihtimaline binaen Erol Kaya'yı teselli ederek oradan ayrılır. Geç vakitlerde net sonucu öğrenmek için Pendik ile görüşmeler yapan Kahraman, Pendik Belediyesi'nin kazanıldığını öğrenince sevinçle gece vakti olmasına aldırış etmeden Pendik'e gelir ve bu sevincini dava arkadaşı-kardeşi Erol Kaya ile paylaşır. Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere 1994 Yerel seçimlerindeki başarıyı birçok belediye başkan adayı elde ederek Yerel Yönetimler alanında sağ belediyeciliğin ivme kazanmasını sağladılar ve sağ hareketin iktidara giden yolunun önünü açtılar. İsmail Kahraman'ın Recep Tayyip Erdoğan ve Erol Kaya gibi isimlerin belediye başkan adayı gösterilmelerinde önemli bir paya sahip olduğu biliniyor.

Sivil Toplumdaki Rolü

1940 yılında Rize'de dünyaya geldi. Hukuk Fakültesi'ni İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı ve yıllar sürecek olan sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarına başladı. Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları yaptı. Bu kuruluşlardan Birlik Vakfı'nın kurucu başkanlığı yaparak halen oradaki faaliyetleri devam etmektedir.

MTTB dönemi

Kahraman, Türkiye’de merkez sağ, milliyetçi, muhafazakâr siyasetin insan kaynağı sayılan Milli Türk Talebe Birliği’nin (MTTB) 11 Mart 1967 ile 19 Ağustos 1969 arasındaki 49’uncu döneminde başkanlık yapmıştı. Kahraman, bu dönemde milliyetçi-mukaddesatçı-muhafazakar kimliğini kazanan MTTB’yi ‘gençliğe öncü ve insan yetiştiren’ bir çizgiye getirdi. Kahraman, o yıllarda “Türk gençleri, Batı’nın asi olarak tavsif ettiği gençliğe özendirilerek uçuruma itilmektedir. Ülkemizin geleceği için bunun önüne geçmek zorundayız” görüşünü savunuyordu. MTTB, o dönemde komünizmle mücadelenin etkili örgütlerinden biriydi. MTTB’nin kayıtlarına göre Kahraman, 1 Nisan 1967’de Çağdaş Sovyetler Birliği resim heykel grafik sergisindeki Lenin büstünü kaldırmak için de büyük mücadele vermiştir.


Kahraman’ın gençlik yıllarında gerçekleştirmiş olduğu ve tarihe iz bırakan bir başka faaliyeti de Ayasofya’nın ibadete açılması hakkında olmuştur. 1967’de Papa 4. Paul,  Ayasofya’yı ziyareti sırasında diz çöküp dua etmişti. Turistler de Papa’ya eşlik edince, Kahraman öncülüğündeki MTTB bunu ‘Ayasofya’da ayin’ olarak yorumladı. Kahraman, bunun ‘Yaralayıcı’ olduğunu söylerken “Madem Papa dua ediyor, öyle ise ibadete açık” diyerek MTTB üyeleriyle birlikte Ayasofya’da namaz kılmış ve o anda Ayasofya’da bulunan halkın büyük bir kısmı da cemaate katılmışlardı.

Siyasi hayatı

20. ve 21. Dönem İstanbul Milletvekili olan Kahraman, Necmettin Erbakan dönemi Refah partisi'nden Kültür Bakanlığı görevinde bulundu. Refah Partisi’nin ardından kurulan Fazilet Partisi’nde ‘gelenekçi’ ve ‘yenilikçi’ bölünmesi yaşanırken Kahraman, yaş olarak ‘büyük abiler’ arasında anılsa da tercihini Necmettin Erbakan’dan değil, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül gibi genç isimlerle birlikte ‘yenilikçi’ kanattan yana yaptı. Tayyip Erdoğan’ın ‘Yeniden Atılım Partisi’ (YAP) adını vermek istediği partiye 'Ak'  'Beyaz' kavramlarını simgeleyecek Ak Parti adını da Kahraman’ın bulduğu, hatta partinin ilk toplantıları için evini açtığı biliniyor. Ancak ilginç bir şekilde Kahraman parti kurucuları arasında yer almadı. O dönem ‘Mason’ olarak gördüğü bir ismin partide varlığından rahatszılık duyarak oluşumda yer almadığı da Kahraman'ın siyasi hayatına düşülen notlar arasında. Kendisinden istenen 'abilik' görevini 1 Kasım 2015 seçimlerinde aday olarak yerine getirdi İstanbul 1. Bölge 1. sıradan meclise girdi. Kahraman aldığı 316 oy ile 26. dönem Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı seçildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Hulusi Şentürk, Yerel Siyaset Dergisi 'Belediyecilikte Pendik Ekolü'  36.sayı
http://www.akparti.org.tr/site/yonetim/milletvekilleri/26/34
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=5473
http://www.sabah.com.tr/gundem/2015/11/18/ak-partinin-adayi-ismail-kahraman
http://www.hurriyet.com.tr/ismail-kahraman-ak-parti-ismi-bana-aittir-40016542
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun