İskenderiyeli Hypatia

  • Önem : Kadın kaşif, matematikçi, filozof
  • Doğum : 370
  • Ölüm : 415

Bir kaşif, matematikçi ve filozof olan Hypathia antik dönemin en verimli yazarları arasında yer almaktadır. Tanınmış bir matematik öğretmeni olan Theon’un kızı olan Hypathia antik dünyanın en önemli entelektüel merkezlerinden biri olan aynı zamanda Büyük İskenderiye Kütüphanesi’ninde bulunduğu şehirde yetişti. Hristiyan bir grup tarafından öldürüldüğü sırada Mısır’daki İskenderiye’nin önde gelen sakinlerinden biri ve şehrin en önemli öğretmenlerindendi.

Hypathia akademik kariyerine babasının ortağı olarak başladı. Çeşitli astronomi ve matematik kitaplarını gözden geçirip yeniden yazıyordu. Kısa zamanda popüler bir felsefe ve matematik öğretmeni haline geldi. 400 yılında İskenderiye Felsefe Okulu’nun müdürü oldu. Pek az kadının yüksek eğitim görebileceği bir çağda Hypathia akademik kariyerine babasının ortağı olarak başladı. Çeşitli astronomi ve matematik kitaplarını gözden geçirip yeniden yazıyordu. Son derece sıra dışı bir figürdü. Kendi at arabasını kullanıyor, erkek bir öğretmen gibi giyiniyordu. Yaşadığı dönemde birçok bilim insanı ile iletişim halinde olan Hypathia’nın çok sayıdaki buluşlarının arasında ustulabın geliştirilmiş bir biçimi de bulunuyordu. Şehirde sürekli olarak devam eden dini tartışmalar Hypathia’nın canına mal olacaktı. Dönem piskoposunun Hypathia hakkında cadı olduğuna dair dedikodular yayması onun imajını zedeledi. Bir gün şehir sokaklarında arabasını sürerken bir grup Hristiyan Hypathia’ya sarkıntılık etti. Çırılçıplak soyulduktan sonra vahşice öldürüldü ve bedeni parçalara ayrıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun