İskender Pala

İskender Pala
  • Doğum : 8 Haziran 1958/Uşak
  • Meslek : Edebiyatçı, Akademisyen, Yazar

İskender Pala, edebiyatçı ve yazar.Uşak doğumlu yazar ilk eğitimini doğduğu ilde almıştır. Liseyi Kütahya Lisesinde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanmıştır. Edebiyat bölümünden mezun olmuş ve aynı üniversitede yüksel lisans yapmıştır. Doktora çalışmasını ise "Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divanı" başlığı altında yine İstanbul Üniversitesi’nde yaptı. Sırasıyla İstanbul Üniversitesinde doktor ve doçentlik unvanını almıştır. Profesörlüğünü ise Kültür Üniversitesinde kazanmıştır. Divan edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken yazarın çeşitli ansiklopedi ve dergilerde edebiyat araştırmacısı sıfatıyla yayımladığı bilimsel ve edebi makalelerinin yanında ortaokul ve liseler için yazdığı ders kitapları da bulunmaktadır. Hayatının bir döneminde askerlik görevi de yapmıştır. 1982 – 1984 yılları arasında Deniz Lisesinde Teğmenlik ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Üsteğmen olarak çalışmıştır. 14 yıl askerlik hayatının ardından 1996 yılında askerlik görevinden ihraç edilmiştir. Deniz kuvvetlerinde çalışması Osmanlı deniz tarihi ile alakalı kitaplar yazmasında rol oynamıştır.

Edebi Hayatı

Kendi sözleriyle okumaya başlaması ilk Peyami Safa ile olur. Osmanlı tarihi ve edebiyatı ile tanışması ise Erzurum ve İstanbul’daki akademik çalışma yıllarında olmuştur.Tarih, aşk, divan edebiyatı gibi konularda birçok roman yazan yazar aynı zamanda TRT’de Hilmi Yavuz ile birlikte Şairane programını sunmuştur. Halen zaman gazetesinde Kültür-Sanat köşesinde yazarlık yapmaktadır. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.iskenderpala.net/yeni/biyografi.asp

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun