Isaac Newton

Isaac Newton
  • Meslek : Fizikçi, matematikçi ve astromom bilim insanı
  • Doğum : 1643
  • Ölüm : 1727

Kimileri tarafından bilim tarihinin en etkili şahsiyetlerinden biri olarak kabul edilen Isaac Newton, matematik, fizik ve astronomi alanlarında yenilikçi bir bilim insanıydı. İlk çalışan teleskopu icat etmesi ve yer çekimi teorisini ortaya atışı bilim tarihi adına ortaya koyduğu bilim tarihine yaptığı önemli katkılardandır. Ayrıca modern matematiğin de kurucuları arasında yer almaktadır. İngiltere kırsalındaki bir çiftlikte dünyaya gelen Newton, yaşanan iç savaş nedeniyle sık sık yer değiştirmek zorunda kaldı. Esas olarak büyükanne ve büyükbabası tarafından yetiştirildi. 18 yaşında Cambridge Üniversitesi’ne gitti. Çoğu sınıf arkadaşından daha yaşlıydı. Okulda optik ve matematikle ilgilendi. Okul veba salgını nedeniyle aniden kapatılınca ailesinin yanına dönmek zorunda kaldı. Her şeye rağmen bu süre en verimli dönemlerinden biri olacaktı. Optik ve matematikle ilgili pek çok önemli buluşunu veba salgını sırasında yaptı. Üniversitesine kafasındaki yeni fikirlerle döndü.

Yoğun çalışmalarının ardından 1668 yılında teleskopun icadını dünyaya duyuran Newton, beyaz ışığın farklı renklerin karışımından oluştuğunu ilk keşfeden kişi oldu. Yüksek matematiği geliştirmiş ve daha sonra kimin bu konuda öncü olduğu ile ilgili olarak Alman filozof Gottfried Wilhekm Leibniz ile tartışmaya girdi. Okuldan mezun olduktan birkaç yıl sonra Cambridge’in en prestijli matematik profesörlüğüne atandı. Sonraki otuz yılını matematikle geçirdi. Evrensel çekim teorisini ortaya koyan “Mathematical Principles of Natural Philosophy”yi(Doğa Felsefesinin Matematiksel Prensipleri) yayınladı. Newton tüm başarılarına rağmen üniversiteden sıkılmıştı. 1693 yılında sinirsel bir buhran geçirdi ve sonunda 1701 yılında Londra’ya taşındı. Ünü onu burada da etkili bir insan haline getirdi. 1703 yılında Royal Society’e başkan seçildi. 1705 yılında Kraliçe Anne tarafından şövalye ilan edildi ve Londra’da öldü.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun