İmhotep

İmhotep
  • Dönemi : M.Ö 2650 civarları
  • Ülke : Mısır
  • Meslek : Mimar, Rahip, Doktor, Vezir

Antik Mısır'da yaşamış olan İmhotep, mimar, rahip, doktor ve vezirlik yapmıştır. Tıbbın babası bilinen Hipokrat'tan (M.Ö 460-375) yaklaşık iki bin yıl önce verem, diş ağrısı, kireçlenme gibi bir çok hastalık için tedaviler geliştirerek tarihin ilk doktoru kabul edilmektedir. Firavun Djoser'in yüksek yetkili olarak yanında bulunmuştur. Akasyanın soğuk algınlığı belirtilerini azaltması, İmhotep tarafından bulunmuş ve modern tıp tarafından onaylanmıştır.

Yaşamından İzler

Çeşitli meslek dallarına sahip olan İmhotep tarihin ilk doktoru olarak kabul görmektedir. Yüzlerce hastalığı kayıt altına alarak ölümünden sonra bile firavunlar kadar saygı görmüştür. Ayrıca devlette de etkin bir isimdi. Firavun Djoser'in mimarı olarak ilk Mısır piramidini o tasarlayıp inşaa ettirmiştir. 61 metre uzunluğundaki piramid firavun Djoser'in mezarıydı. O zamanın en büyük piramidi olan bu 'Basamaklı Piramit' Kahire'nin güneyindedir.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S.Kidder & Noah D.Oppenheim 'Entelektüelin Kutsal Kitabı' İstanbul:Maya Kitap 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun