İlhan Selçuk

İlhan Selçuk
  • Doğum : 11 Mart 1925/Aydın
  • Ölümü : 21 Haziran 2010/İstanbul
  • Meslek : Gazeteci, yazar

1961 yılından itibaren düzenli olarak gazetecilik mesleğini devam ettirmiş ve farklı gazetelerde çalışmıştır. Bunlar arasında Akşam, Tanin ve 1991 yılından vefatına kadar devam ettiği Cumhuriyet Gazetesi vardır. 12 Mart döneminde darbe teşebbüsü ile yargılanmış ve işkence görmüştür. Adı siyasi olaylar ya da devlete karşı yapılan operasyonlar arasında sürekli geçmiş ve son olarak Ergenekon operasyonunda iki gün gözaltında tutulmuş ve ifadesi alınmıştır. Bu olaydan birkaç yıl sonra 85 yaşında vefat etmiş ve Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde toprağa verilmiştir.

Aile, İş ve Eğitim Hayatı

Aydın doğumlu olan yazarımız Anne tarafından ermeni kökenlidir. Eğitim hayatını çeşitli okullarda tamamladıktan sonra Hukuk Fakültesinde eğitim alır ve bu bölümden mezun olur. Avukatlık mesleğinin yanı sıra matbaa işletti ve çeşitli gazetelerde yazı işleri müdürlüğü yaptı.

İlk yazılarını 41 Buçuk isimli dergide yayımladı ve daha sonrasında birçok gazetede yazılar yazdı. Hayatının son dönemlerinden vefatına kadar ise Cumhuriyet Gazetesinde yazılarını yayımladı ve başyazar olarak görev yaptı. 

Edebi Hayatı

İlk iki kitabını bir seyahatname tarzında kaleme aldı ve gittiği yerler üzerine incelemelerde bulundu. Yüzbaşı Selahattin adında iki ciltlik bir romanda yayınladı.

Eserleri daha çok ideolojik ve fikir içerikliydi bunlardan bazıları Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri, Yeni Krallar Yeni Soytarılar, Ağlamak ve Gülmek, Düşünüyorum Öyleyse Vurun, Görülmüştür, Ziverbey Köşkü ve Japon Gülüdür.

 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Kendi Heykelini Yapan Adam: İlhan Selçuk - Orhan Karaveli / Doğan Kitap

Aydınlanma Bilgesi İlhan Selçuk - Alpay Kabacalı – Gürer Yayınları

İlhan Selçuk Anlatıyor – Ümit Zileli / Cumhuriyet Kitapları

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun