İlber Ortaylı

İlber Ortaylı
  • Doğum : 21 Mayıs 1947
  • Meslek : Akademisyen, tarihçi

İlber Ortaylı, Türk tarih profesörü. 2005 senesinde Topkapı Sarayı Müzesi başkanı olmuş, 2012 senesinde yaş sınırından emekli olmuştur. Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu ve Avrupa İranoloji Cemiyeti ile Avusturya – Türk Bilimler Forumu üyesidir. Ünlü tarihçi Halil Ünalcık, Ortaylı'nın yüksek lisans hocasıdır ve İlber Ortaylı'nın başarısında önemli bir pay sahibidir. Yazdığı kitaplarla ve yaptığı çalışmalarla tarihi Türk insanına sevdirme gibi bir amacın peşinde olmuştur.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ortaylı 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya – Bregenz’de bir mülteci kampında Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 2 yaşında ailesiyle beraber Türkiye’ye göç eden Ortaylı, ilk ve orta öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesi’nde tamamlamış, 1965 senesinde Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur. 1981 senesinde Mersin eski Senatörü olan Dr. Talip Özdolay’ın kızı Ayşe Özdolay ile evlenmiş, 1999 senesinde ise eşinden boşanmıştır. Bu evlilikten Tuna adında bir kızı vardır.

1969 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümlerini bitirmiştir. Viyana Üniversitesi’nde Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde öğrenim görmüştür. Yüksek lisans çalışmasını Şikago Üniversite’sinde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yapan Ortaylı, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” isimli tezi ile 1974 senesinde doktor; “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” isimli çalışmasıyla da 1979 senesinde doçent olmuştur. 1982 senesinde devletin akademik politikalarına tepki göstererek görevinden istifa etmiştir. Bu dönemde Viyana, Paris, Berlin, Moskova, Princeton, Roma, Strazburg, Münih, Sofya, Yanya, Cambridge, Kiel, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yapmış ve seminerler, konferanslar vermiştir. 1989 senesinde Türkiye’ye dönmüş ve profesörlüğünü almıştır. 1989 – 2002 seneleri arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanlığı yapmıştır. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde makaleleri olan Ortaylı, 2002 senesinde Galatasaray Üniversitesi’ne, 2004’te de Bilkent Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak geçmiştir. İlber Ortaylı; Türkçe, ileri seviyede Almanca, İngilizce, Ruşça, Fransızca, İtalyanca; orta seviyede Slovakça, Arapça, Kırım Tatarca, Rumence, Farsça, İbranice, Antik Yunanca, Yunanca ve Latince bilmektedir. 

 Tarih dalında 2001 “Aydın Doğan Ödülü”, 2006 “Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio”, 2007 “Puşkin Ödülü”ne layık görülmüştür

http://ilberortayli.com/leafs.php?leafs_id=5

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun