III.Ahmed Çeşmesi

III.Ahmed Çeşmesi
  • Yapım Tarihi : 1728
  • Yer : Üsküdar,Sahil
  • Dönem : Lale Devri

Üsküdar, III.Ahmed çeşmesi, bugün Üsküdar’ın en işlek caddelerinden olan Hakimiyeti Milliye ve Paşalimanı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta yar almaktadır.1728 yılında deniz yolcularının ihtiyaçları için inşaa edilmiştir.Bu dönem Lale devri olarak adlandırılmaktadır.

Üsküdar Meydanı’nda  bulunan Sultan III. Ahmet Çeşmesi, 1728 yılında boğazdan gelip geçen yolcuların ihtiyaçlarını görmesi amacıyla, deniz kenarına inşa edilmiş; bugünkü yerine meydan düzenleme çalışmaları sırasında taşınmıştır. Som mermerden yapılan Çeşme, Padişah ve Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın birlikte hazırladıkları kitabesi; III. Ahmet’in celi sülüsüyle yazılmış, çeşmenin üzerindeki beyitler dönemin ünlü şairlerinden Nedim, Şakir ve Rahmi tarafından kaleme alınmıştır.Çeşmenin Cephe tasarımında lale ve gül gibi işlemeler kullanılarak çeşmeye estetik katmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi İstanbul:Diyanet Vakfı, 2004

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun