III. Vlad

III. Vlad
  • Meslek : Eflak voyvodası
  • Doğum : 1431
  • Ölüm : 1476

Düşmanlarına karşı kullandığı sadist cezalandırma teknikleri ile tanınan Eflak Voyvodası Prens 3. Vlad, kötü namıyla Kazıklı Voyvoda ya da Drakula adıyla bilinmektedir. Prens 2. Vlad’ın oğludur. Genç Vlad’ın soyadı olan Drakula, Latince ejder anlamına gelen draco kelimesinden türetilmiştir. Vlad’ın babası Osmanlı fetihlerine karşı Kutsal Roma İmparatorluğu’nu korumak için kurulmuş bir tarikat olan “Dragonlar”a üye olduğundan bu lakabı aldı. Eflak, Osmanlılarla yapılan savaşın tam da göbeğiydi. 3. Vlad uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti ile karşı karşıya geldi. 1477 yılında Vlad’ın babası ve büyük ağabeyi, Eflak asilzadeleri tarafından öldürüldüler. Bu olayın ardından prensliğin kontrolünü sağlayabilmek için dokuz yıl boyunca bir dizi savaş yaptı. Bu savaşlarda gösterdiği tavır onun gaddar bir kişi olarak nam salmasına neden oldu. 1456 yılında gücü tam olarak ele aldı. Babasının ölümünün öcünü almak için neredeyse Eflak’ın bütün asilzadelerini kazığa oturttu.

Bu arada 1453 yılında Osmanlı Devleti İstanbul’u fethedip, Avrupa’nın kapısına büyük bir ordu yığdı. Fatih Sultan Mehmet 1462 yılında Eflak’ı ele geçirdi. Vlad, onu dehşet verici bir manzarayla karşıladı. Yirmi bin Osmanlı savaş esirini bir uyarı olarak kazığa oturtmuştu. Osmanlı hücumu ilk olarak geri püskürtüldü. Ancak Vlad, aynı yıl içerisinde kardeşi Yakışıklı Radu tarafından azledildi. Sonraki on yıl boyunca zindanda kaldı. 1476 yılında tekrardan başa geçmiş olsa da aynı yılın sonlarına doğru yaptıklarının karşılığı olarak Osmanlı Devleti tarafından idam edildi. Yaklaşık 400 yıl sonra İrlandalı yazar Bram Stoke, Doğu Avrupa’nın geleneksel vampir folklorünü kendi öyküsüyle kombine edip kurgusal “Kont Drakula” karakterini yarattı. Roman ve daha sonra çekilen sinema uyarlamaları, Eflaklı prensin adının zalimlik ve işkence ile özdeşleşmesini pekiştirdi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun