III. Richard

  • Önem : York ailesinin son kralı
  • Doğum : 1452
  • Ölüm : 1485

Edebiyat dünyasında William Shakespeare ve başkaları tarafından kötü bir karakter olarak çizilen 3. Richard’ın gerçek kişiliği, kimi zaman kurgusal betimlemeler tarafından gölgelenmektedir. Shakespeare, 3. Richard’ı tehlikeli ve dehşet saçan kambur bir tiran olarak resmeder. Gerçek Richard ise aslında bu kadar kötü değildir. Yine de genel olarak İngiltere tahtının başarısız krallarından biri olarak kabul edilmektedir. Richard, York Dükü’nün en genç oğluydu. York ailesi ile rakipleri Lancaster ailesi arasında yaşanan bir hanedan mücadelesi olan Güller Savaşı sırasında büyüdü. Kral 6. Henry ve daha sonra Henry Tudor, Lancaster ailesini yönettiler.

Genç kral ülkeyi amcası bir darbeyle iktidarı ele geçirene kadar sadece birkaç hafta yönetebildi. Edward ve üvey kardeşi Londra Kulesi’ne hapsedildiler. İki prens de burada, büyük ihtimalle Richard’ın talimatıyla öldürüldüler. Richard’ın taç giyme coşkusu kısa sürdü. Henry Tudor’un yönetimindeki Lancester ailesinin ordusu İngiltere’ye girdi. 22 Ağustos 1485 yılında Richard’ı iki saatlik Bosworth Savaşı’nın ardından yenilgiye uğrattılar. Richard, savaş sırasında attan düştü ve yaya olarak savaşırken öldü. Savaştan sonra Tudorlar’dan 7. Henry, kral oldu ve Güller Savaşı sona erdi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun