II. Charles

II. Charles
  • Görev : İngiltere kralı
  • Doğum : 1630
  • Ölüm : 1685

Keyifli yaşam tarzı, nüktedan zekası ve İngiliz tarihinde oynadığı önemli rol ile tanınan İngiltere Kralı 2. Charles, monarşinin restorasyonunun ardından 1661 yılında tahta çıktı. İngiltere İç Savaşı’nın çatışma ve şiddet ortamının ardından ülkesinde istikrarın sağlanmasına katkıda bulundu. Londra’da dünyaya gelen Charles, 1. Charles ile Kraliçe Henriette Maria’nın en büyük oğluydu. Henüz genç bir delikanlıyken kralcıların safında savaştı ve babasının idam edilmesinin ardından sürgüne gönderildi. 1650 yılında İskoçya’ya gitti ve burada savaşın galibi Cromwell’in rakiplerini harekete geçirmeye çalıştı. Ertesi yıl Cromwell’in kuvvetlerine yenilmesinin ardından bir meşe ağacına saklanarak kurtuldu. Bu olayın ardından sonraki on yılını geçireceği Fransa’ya gitti. Cromwell’in ölümünün ardından yaşanan siyasi kaosun çözümü için tahta davet edildi.

Charles iç politikada babasının düşmanı olan birçok kişiyi affetti. Aslında hoşgörüsü nedeniyle isyancıları daha sert bir şekilde cezalandıramadığı için kralcılar tarafından eleştirildi. Charles aynı zamanda dini sorunlar konusunda da ılımlı bir tutum sergiledi, Katoliklere dönük sert uygulamalara karşı çıktı. Charles, tiyatroları yeniden açtı, Maypole etrafında dans etmek gibi eski adetler yeniden uygulanmaya başlandı. Portekizli bir prensesle evli olmasına rağmen çok sayıda ilişkisi oldu. Farklı kadınlardan çok sayıda çocuğu olmasına rağmen hiçbir meşru varisi olmadığından yerine kardeşi 2. James geçti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2012

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun