Iı. Bayezid Külliyesi

Iı. Bayezid Külliyesi
  • Yapılış Tarihi : 1482-1486 yılları arası
  • Yaptıran Kişi : II. Bayezid
  • Yer : Amasya

Şehzadeler şehri Amasya’nın en önemli Osmanlı yapılarından olan ve Yeşilırmak Nehri’nin kenarında II. Bayezid adına yaptırılan külliye; cami, medrese, imarethane, şadırvan ve çeşmeden meydana gelmektedir. Dört tarafı duvarla çevrili külliyenin avlusunu çevreleyen surda, toplam altı kapısı bulunan külliyenin kuzey tarafını tamamen Yeşilırmak Nehri’ne bakmaktadır. Ters “T” planlı caminin ana mekânı, kıble ekseni üzerinde birbirinden büyük kemerle ayrılan kare biçimli ve kubbeli iki bölümden oluşuyor. Avlunun batı duvarına bitişik medrese 1486’da inşa edildi, Sultaniye olarak da bilinen II. Bayezid Medresesi 1922’den bu yana Amasya İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılmakta. “L” planlı imarethane ise bugün esas işlevine uygun olarak, Amasya Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın aşevi olarak hizmet ediyor.

Yapının yapılışına dair çeşitli rivayetler ve hikâyeler de mevcuttur. II. Bayezid Amasya valiliği sırasında hat hocası ve dostu Şeyh Hamdullah Efendi ile sohbet ederken tahta geçince Amasya’ya cami yaptırmayı istediğini anlatarak, yeri konusunda fikir sorar. Şeyh Hamdullah yayını gerip bırakarak, sultana okun düştüğü yerin uygun olduğunu söyler. II. Bayezid’de şeyhe verdiği sözü yerine getirir. Bir diğer rivayete göre de Amasyalılar Cem Sultan’ın yenildiği müjdesini verdiği Bayezid’den cami yaptırma sözü alırlar. Sultan, saltanata geçişinden hemen bir yıl sonra yapının inşası için emir verdi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Semavi Eyice, II. Bayezid Külliyesi, Türkiye Diyanet Vakfı Ansiklopedisi, cilt. 6, 1992

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun