İhsan Süreyya Sırma

İhsan Süreyya Sırma
  • Doğum : 10 Temmuz 1944-Siirt
  • Meslek : Akademisyen, tarihçi
  • Görevi/Halen : Siirt Üniversitesi

İhsan Süreyya Sırma, ilahiyatçı, İslam tarihi profesörü. İslam Tarihi alanında 30 kitabı ve 200’ü aşkın ilmi makalesi yayımlanmıştır. Ulusal ve uluslararası pek çok konferansa katılmış, tebliğler sunmuştur. Zaman, Yeni Devir, Yeni Şafak, Milli Gazete gibi gazetelerde ve İslam Mecmuası, Bilgi ve Hikmet, Tarih Enstitüsü Dergisi, Tarih ve Toplum, Yeni Dünya gibi muhtelif dergilerde tarihle alakalı makaleler yazmıştır. Kanal 7’de 4 yıldan fazla süren Seyahatname adlı tarih programı yapmıştır. Fransızca, İngilizce, Farsça ve Arapçayı araştırmalarını takip edip sürdürebilecek derecede bilmektedir. Eserleri Beyan Yayınlarından çıkmaktadır.

HAYATI 

10 Temmuz 1944 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini Pervari’de; orta ve lise öğrenimini Siirt’te tamamlamıştır. 1966 senesinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiştir. Lisans hayatı sırasında bir müddet Batman’da Türk Petrollerinde işçi; bir süre de Diyanet İşleri Başkanlığı’nda memur olarak çalışmıştır. Mezuniyetinden sonra Siirt Lisesi’ne öğretmen olarak tayin edilmiştir. 

AKADEMİK KARİYERİ

1967 senesinde devlet doktora burs sınavını kazanmış ve İslam Tarihi branşında doktora yapmak için Fransa’ya gitmiştir. Paris’te College de Fransce’da Prof. Dr. JacquesBerque ile başladığı doktorasının yan çalışmaları içerisinde Arapça öğrenmek için 1969 – 1970 yıllarında Tunus’ta bulunmuştur. 1973 senesinde İslami İlimler branşında doktor olarak Türkiye’ye dönmüştür. 1973 – 1974 ders yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nde İslam tarihi hocalığı yapan Sırma, 1974 senesinde Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde İslam Tarihi Doktor olarak göreve başlamıştır. 1980’de doçent, 1989’da profesör olmuştur. 1993 -1995 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslam Tarihi öğretim üyeliği yapmış ve daha sonra mecburi emekli edilmiştir. 1995 – 1997 seneleri arasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinde bulunmuştur.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.siirt.edu.tr/personel/4b9505d3-897d-4581-a390-1169567c8929/prof-dr-ihsan-sureyya-sırma

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun