İgnatius Loyola

İgnatius Loyola
  • Önem : İspanyol asıllı din adamı; Cizvitler tarikatının kurucusu
  • Doğum : 1491
  • Ölüm : 1556

Sakat bir İspanyol askeri olan İgnatius Loyola, 1534 yılında daha ziyade Cizvitler olarak bilinen “İsa Topluluğu”nu kurdu. Bir süre sonra organizasyonun yaygın bir dini akım ve Avrupa çağında örgütlü bir güç haline geldi. Bu önemli hareketin lideri olan Loyola, İspanya’nın kuzeyinde bulunan bir kalede doğdu. Müreffeh ve iyi bağlantıları olan bir ailenin on üç çocuğundan en küçüğüydü. 1517 yılında Fransa ile olan savaş sırasında orduya katıldı. 1521 yılında ağır bir biçimde yaralandı. Bir Fransız topu, bacaklarının arasından geçti ve bir bacağı kırılırken diğeri de sakat kaldı. Bu acılı dönemi dua ederek ve dini kitaplar okuyarak geçiren Loyola, daha sonra çeşitli kutsal yerleri ziyaret ederek İspanya’yı dolaştı. Kudüs’e giderek hacı oldu. Bir ara intihar etmeyi düşünse de sonunda yolculuğu Fransa’da son buldu. 1528 yılında Paris Üniversitesi’nde teoloji bölümüne girdi.

Loyola, Vatikan’a sadık kaldı. Altı arkadaşı ile birlikte 1534 yılında Cizvitler grubunu kurdu. Temel amaçları Papa’ya hizmet etmekti. Papa 3. Paul 1540 yılında Loyola’nın kurmuş olduğu tarikatı resmen tanıdı. Loyola, grubun ilk lideri olarak kabul edildi. Hızla kalabalıklaştılar. Kiliseyi canlandırmak ve Reform’u tersine çevirmek için Katolikler’i etrafına topladı. Fransa, Almanya, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerine dağılmış bir biçimde bulunan Katolikler ile kilisenin arasında yeniden bir bağ kurmak istiyordu. Protestanlığın yayılmasını engelleme konusunda büyük ölçüde başarılı oldu. Roma’da öldüğü sırada Loyola’nın taraftarları düzinelerce kolej kurdular; Asya, Avrupa ve Güney Amerika’ya misyonerler yolladılar. 1609 yılında kutsanan Loyola, 1622 yılında ise aziz ilan edildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun