Ida B. Wells

Ida B. Wells
  • Meslek : Gazeteci
  • Doğum : 1862
  • Ölüm : 1931
  • Başlıca Eserleri : Güneyin Dehşeti: Her Yönüyle Linç Kanunu

Mücadeleci bir gazeteci ve sosyal reformcu olan Ida B. Wells, Yeniden Yapılanma Dönemi’nde ABD’nin güneyinde Afro-Amerikalılara yönelen vahşi şiddetin ortaya çıkmasını sağladı. Bir köle olarak Mississippi’de doğan Wells, İç Savaş’ın sonunda ailesi ile birlikte kölelikten kurtuldu. Ebeveynleri sarı humma salgınından öldüler. Wells okulu bırakmak zorunda kaldı. Sonunda bir siyahi kolejine gitti ve 1880’de Memphis’e taşındı. Başından gelen iki olayın Wells’in ırkçılıkla ilgili görüşleri üzerinde büyük etkisi oldu. Bunlardan ilki 1883 yılında sadece beyazlara ait olan bir vagondan zorla çıkarılması oldu. Bunun üzerine hakkını aramak için ayrımcılık yaptığı iddiasıyla demiryolu şirketine dava açmışsa da davayı kaybetti. On yıl sonra ise üç arkadaşı beyaz bir grup tarafından öldürüldü.

Wells, “beyaz üstünlüğünün ilk dersi” olarak adlandırdığı Memphis’teki cinayetlerin ardından ırksal şiddeti içeren yazılar yazmaya başladı. Beyazlar tarafından öldürülen siyahlara ilişkin somut örnekler veriyordu. Pek çok siyah erkek beyaz kadınlarla ilişkisi olduğuna dair iddiaların ardından vahşi bir biçimde öldürülmüştü. Wells tecavüz iddialarının aslında başka nedenlere hedef almak istenen siyahilere karşı kullanılan bahaneler olduğunu ortaya koydu. Örneğin Memphis’te katledilen arkadaşlarının saldırıya uğramasının asıl nedeni beyazlarla rekabet halinde olan başarılı bir bakkal dükkanı işletiyor olmalarıydı. Sonraki otuz yıl içinde Wells linç olaylarını gündeme getirmeye devam etti. Amerikalıları bu gerçekle yüzleşmeye zorluyordu. Bu çabaları sırasında zaman zaman kendi hayatı da tehlikeye giriyordu. Aynı zamanda “Siyahilerin Hakları için Ulusal Dernek” adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu oldu. ABD’deki siyahilerin durumunu anlatmak için dünya çapında seyahatlerde bulundu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun