I. William

I. William
  • Önem : 1066-1087 yılları arasında İngiltere Kralı olarak görev yapan Normandiya Dükü
  • Doğum : 1027
  • Ölüm : 1087

I. William, bilinen diğer adıyla Fatih William, 1066 yılında İngiltere’yi işgal eden bir Norman asildir. Eski Sakson monarşisini yıkıp kendisini kral ilan eden William hukuk, dil ve kültür alanında önemli değişikliklerde bulundu. Normandiya Dükü’nün evlilik dışı bir ilişkiden doğan William, 1035 yılında düklüğün başına geçti. Bu sırada henüz 7 yaşındaydı. Henüz genç bir delikanlıyken asi soylulara karşı savaştı ve zaferler kazandı. 1053 yılında aynı zamanda uzak bir akrabası olan Fransız asilzadesi Flandersli Matilda ile evlendi.

Fatih William’ın gerçekleştirdiği işgal 1066 yılının Ocak ayında, geride hiçbir varis bırakmadan ölen İngiltere’nin Anglosakson kralı Edward’ın yerine kimin geçeceği tartışması ile başladı. Harold Godwison’un tahtı kazanmasının ardından William’ın hak iddia etmesi üzerine İngiltere işgal edildi. Hasting Savaşı’nda Godwinson’ı yenilgiye uğrattı ve öldürdü. Bunun üzerine William 1066 Noel gününde tahta çıktı. Bu fetih İngiltere’de köklü değişiklikler olmasına neden oldu. Londra Kulesi’nin de dahil olduğu birçok önemli yapı inşa ettirildi. Fransızca yüzlerce yıl boyunca İngiliz aristokrasisinin resmi dili haline getirildi. Bu durum İngilizce’nin Fransızca’dan çok fazla etkilenmesine neden oldu. William öldüğünde elli dokuz yaşındaydı. Yerine, William Rufus olarak da bilinen oğlu 2. William geçti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun