I. Mary

I. Mary
  • Önem : İngiltere tahtına oturan ilk kadın hükümdar
  • Doğum : 1516
  • Ölüm : 1558
  • Ebeveynler : 8. Henry ve Aragonlu Catherine

Hüküm sürdüğü dönemde yaşanan dini baskılar nedeniyle “Kanlı Mary” olarak da adlandırılan Kraliçe 1. Mary İngiltere tahtına oturan ilk kadın hükümdar olması nedeniyle tarihte önemli bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. 8. Henry ve Aragonlu Catherine’nin tek çocuğu olan Mary’nin cinsiyeti nedeniyle taht için uygun bir isim olmadığı düşünülüyordu. Bir erkek evlat sahibi olmak isteyen Henry yeni bir evlilik yaparak Edward adında yeni bir varisin doğmasına vesile oldu. Ancak onun ölümünün ardından tahtın tek varisi tekrardan Mary oldu.

Babası 8. Henry’nin yasakladığı Katolikliği yeniden yaygınlaştırmaya çalışan 1. Mary, bu kararından dolayı yüzlerce insanın kazığa bağlanıp yakılması emrini verdi. Tahta geçmesinin ardından Katolik bir İspanyol prensi olan 2. Philip’le yaptığı evlilik çok sayıda düşman kazanmasına neden oldu. Çok geçmeden Sir Thomas Wyatt ona karşı bir isyan başlattı. Mary, aynı yıl “sapkınlık yasalarını” yeniden düzene koydu. Protestanlara karşı geniş çaplı bir baskı dalgası başlattı. 16. yüzyıl İngilteresi’nin dini karmaşa ortamında şüphesiz ki Mary’nin uygulamaları alışılmadık değildi. Babası, Protestanlığı yaymak için Mary’nin onu yasaklamak için öldürdüğünden çok daha fazla insan öldürmüştü. Ne var ki bu infazlarda kullanılan dehşet verici yöntemler Mary’nin karanlık ününü daha da arttırdı. Katolik bir varis dünyaya getiremeyen Mary, kırk iki yaşında vefat etti. Tahtı, Protestan olan Elizabeth’e bıraktı.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun