I. Konstantin

I. Konstantin
  • Önem : Hristiyanlığı kabul eden ve Roma’da yasallaştıran ilk Roma imparatoru
  • Doğum : 272
  • Ölüm : 337

İmparator I. Konstantin Hristiyanlığı kabul eden ilk kral ve Roma’da Hristiyanlığı yasallaştıran ilk hükümdardır. Naiussus adıyla bilinen bir Roma eyaleti olan Sırbistan’da doğan Konstantin, İmparator Diocletian döneminde yönetim işlerinden sorumlu dört önemli isimden biri olan Constantius Chlorus’un oğludur. Babasının ölümünün ardından bu önemli görevi Konstantin’e devredildi. Bu dört yönetici arasındaki gerilim savaş ve isyanlara neden oldu. Bu mücadeleden güçlü çıkan Konstantin 325 yılında tahtı elde ederek devletin başkentini bugün İstanbul adıyla bildiğimiz Constantinople adını verdiği Byzantium’a taşıdı.

Konstantin’nin 313 yılında yayınladığı “Milan Buyruğu” Hristiyanlara dinlerini özgürce yaşama ve mülk edinme hakkı veriyordu. İmparatorun kendisi de bir yıl önce Hristiyan olmuştu. Bu buyruk, Roma siyasetinde çok ani bir değişikliğin habercisiydi. Zira Hristiyanları hedef alan saldırılar sadece birkaç yıl önce son bulmuştu. İmparatorun şahsi özelliklerine değinmek gerekirse, Konstantin acımasız bir liderdi. 326 yılında yaşanan bir olayda oğlunu zehirleyerek karısını ise buharlı banyoya sokarak öldürmüştü. Bunun yanı sıra yaptığı hukuksal değişimler Roma’nın Hristiyan bir devlete dönüşmesinin önünü açtı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun