I. Elizabeth

  • Önem : 16. yüzyıl İngiltere kraliçesi
  • Doğum : 1533
  • Ölüm : 1603
  • Ebeveynler : 8. Henry

İspanya deniz kuvvetlerini mağlup etmesi ve Amerika’ya giden ilk İngiliz kaşiflerin yolculuklarını finanse etmesiyle tanınan İngiltere kraliçesi 1. Elizabeth, İngiliz edebiyatı ve tiyatro yazınında yaşanan Rönesans’ın liderliğini yapan önemli bir tarihi figürdür. Onun damga vurduğu bu döneme “Elizabeth Çağı” denmektedir. Ayrıca Protestanlığı ülkenin hakim dini yaparak 16. yüzyılda yaşanan din savaşlarına son verdi. 8. Henry’nin kızı olan Elizabeth tahta geçmesi zor görünen bir isimdi. Sıkı bir Katolik olan ablası Kraliçe 1. Mary’nin, Elizabeth’i Protestanlığa olan sempatisi nedeniyle hapis etti. Ancak Mary yine de onu varisi ilan etti ve Elizabeth 25 yaşındayken kraliçe oldu.

Elizabeth’in tahta geçtikten sonraki ilk icraatlarından biri Protestanlığı devletin resmi dini olarak tanıyan bir yasa çıkarmak oldu. Kendisini İngiliz Kilisesi’nin başı ilan etti. Bütün memurlardan kendisine bağımlılık yemini etmelerini istedi. Herkesi kendi Protestan kilisesine bağlanmaya çağırdı. Dış ilişkilerdeki en büyük başarısı ise 1588 yılında İngiltere’yi işgal etmek isteyen İspanya donanmasını yenilgiye uğratmak oldu. Kaşifler Fransis Frake ve Walter Raleighn’in yolculuklarını destekledi. William Shakespeare, Christopher Marlowe ve Edmund Spenser gibi isimlerin de aralarında bulunduğu Elizabeth dönemi şair ve oyun yazarları, ona her vesileyle övgüler dizdiler. Elizabeth hiç evlenmedi. 69 yaşındaki ölümünün ardından yenine kuzeni İskoç Kralı 6. James geçti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun