Horward Carter

Horward Carter
  • Meslek : Arkeolog
  • Doğum : 1874
  • Ölüm : 1939

İngiliz arkeolog ve Mısır bilimci Horward Carter, Tutankkhamen’in mezarını bularak arkeoloji tarihinin en önemli olaylarından birine imza attı ve bu yolla tanınırlığını sağladı. Norfolk’daki Swaffham’da büyüyen Carter, bir ressamın oğluydu. İlk kez on yedi yaşındayken bir araştırma grubuna asistan olarak katılıp Mısır’a gitti. Yirmili yaşlarında temelli Mısır’a taşındı. Resmen bağımsız da olsa Mısır, II. Dünya Savaşı sonrasına kadar fiilen İngiltere’ye bağımlıydı. Carter, Mısır hükümetine bağlı olarak çalıştı. Daha sonra bağımsız bir arkeolog olarak faaliyet yürüttü.

Birçok firavunun mezarını bulmaya çalıştı ancak çoğu, antik çağdaki mezar soyguncuları tarafından talan edilmişti. O zamana kadar tamamen korunmuş bir mezara ulaşmak mümkün olmadı. İşinden ayrıldıktan sonra Carter, bir sponsor buldu. Sponsor olan George Herbert dokunulmamı bir mezar bulma konusunda kararlıydı. Carter bu doğrultuda 1915-1922 yılları arasında Krallar Vadisi’nde kazılar yaptı. Burası Antik Mısır başkenti Thebes yakınlarındaki bir mezar alanıydı. 1922 yılına gelindiğinde artık neredeyse pes etmek üzereydi. Sonunda Kasım ayında bir mezarın köşesinde gizemli basamaklar buldu. Adamları bir başka mezarın girişine ilerleyen merdivenlerden tonlarca kum çıkarttılar. Mezarın keşfinin ardından Tutankhamen’in kendisini mezarında rahatsız edenlere lanet okuduğu söylentileri dolaşmaya başladı. Mezarın açılmasından birkaç ay sonra bu işten en çok kazançlı çıkan kişi olan Hebert öldü. Mezarın ziyaretçilerinden biri olan Amerikalı bir demiryolu baronu da birkaç ay sonra hayatını kaybetti. Carter ise sözde lanetten etkilenmemişti. 1920’leri ününün tadını çıkartarak geçirdi. Altmış dört yaşında öldü.  

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun