Hong Xiuqua

  • Önem : Çin'de Taiping İsyanı'nı başlatan ve kendisini Hz. İsa'nın kardeşi zanneden kişi
  • Doğum : 1814
  • Ölüm : 1864

Kendisinin Hz. İsa’nın kardeşi olduğuna inanan Hong Xiuquan, 1851 yılında tarihin en kanlı savaşlarından birini başlattı. Çin İmparatoru’nu devirmek ve kendisine Çin’i Hristiyan monarkı ilan etmeyi planlıyordu. Hong, Güney Çinli gelecek vaat eden bir öğretmendi. Kamu hizmetine girmek için gereken sınavı bir türlü geçemiyordu.1837 yılında sınavda tekrar başarısız olmasının ardından büyük bir bunalıma girdi. Birtakım hayaller görmeye başladı. Rüyasında Tanrı’nın kendisine görünüp dünyayı şeytana tapanlardan temizlemesini söylediğini ileri sürdü. Hayaller ilgisinin Hristiyanlığa yönelmesine neden oldu. Bir Amerikan misyonerinden dini eğitim alan Hong, 1840’lar boyunca vaazlar verip taraftar topladı. Yandaşlarının çoğu Güneybatı Çin’dendi. Qing İmparatorluğu’nda putperestlik yapılarak Hristiyanlığa karşı gelindiğini vaaz ediyordu.

Taiping İsyanı olarak bilinen isyan 1851 yılında başladı. On üç yıl sürecek bu savaş yaklaşık 35 milyon asker ve sivilin ölmesine neden oldu. Hong kuvvetleri Nanjing şehrini 1853 yılında ele geçirdi ve şehri başkent ilan ettiler. Kumarı, afyonu ve köleliği yasaklayan yasalar çıkartıldı. Eski bir Çin adeti olan kadınların ayaklarının bağlanmasına da yasak getirildi. İlk başlarda kendi “Göksel Barış Krallığı” için geniş topraklar ele geçirmeyi başarsa da Avrupalı devletler imparatoru desteklemek için asker gönderince işler değişmeye başladı. Hong, savaşı kaybetmeden kısa bir süre önce intihar etti. Oğlu kısa bir süre için isyanı devam ettirmeye çalışsa da yıl sonuna doğru o da yenildi.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun