Ho Chi Minh

Ho Chi Minh
  • Meslek : Vietnam Eski Başkanı
  • Doğum : 1890
  • Ölüm : 1969

Vietnam’daki milliyetçi güçlerin lideri olan Ho Chi Minh, bağımsız bir Vietnam için önce Fransızlar’la daha sonra da Amerikalılar’la çarpışarak Vietnam tarihine geçecek önemli başarılar elde etti. Asıl adı Nguyen Tat Thanh olan Minh, Ho adını otuzlu yaşlarında benimsedi. Vietnam’da bir köyde dünyaya geldi. Babası Fransız yönetimi sırasında küçük bir köy memuruydu. Ho, okulu bitirir bitirmez Fransa’ya giderek iş aramaya başladı. ABD, İngiltere ve SSCB’ye de gitti. Paris’te yaşadığı dönemde devrimci ve komünist hareketle tanıştı. Ülkesinin özgürlüğü için en yararlı düşüncenin Marksizm olduğuna kanaat getirdi. 1921 yılında Fransız Komünist Partisi’ne katıldı. Asya’ya geri dönerek Çin Komünist Partisi saflarında savaşan Ho, kısa bir süre İngilizler tarafından Hong Kong’da esir tutuldu.

Fransa’nın II. Dünya Savaşı başlayınca kaynaklarını Almanya ile savaşa ayırmak için sömürgelerinden çekileceğini umuyordu. Ancak Ho kendini bir anda hem Fransa’ya hem de Vietman’ı işgal eden Japonlar’a karşı savaşırken buldu. Vietnam savaşın sonunda bağımsızlığını ilan etti. Ho, başkan oldu. Kısa sürede Fransa eski sömürgelerini geri almak için harekete geçti. 1946 ve 1954 yılları arasındaki kanlı savaşın ardından Fransa, Vietnam’dan tamamen çekilmek zorunda kaldı. Buna rağmen barış antlaşmasında ülke Ho’nun kontrolündeki komünist Kuzey ve Batı kontrolündeki Güney olarak ikiye ayrıldı. Antlaşma 1959 yılında kadük hale geldi ve yeni bir savaş başladı. Bu kez ABD, Güney Vietnam safında savaşa dahil oldu. 1960’larda Ho artık ülke yönetimine direkt olarak müdahale etmeyi bıraktı. Birleştirici bir kahraman olarak sembolik bir rolü vardı. Son Amerikan güçleri Vietnam’dan ayrılmadan 6 yıl önce öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun