Hipokrat

Hipokrat
  • Doğum : M.Ö 460 Yunanistan/Kos
  • Ölüm : M.Ö 375 Yunanistan/Larissa
  • Meslek : Tıp

Tıp biliminin babası ve ilk hekim sayılan Hipokrat, insan bedeni ile ilgili çalışmalarında dönemi itibariyle çığır açtı ve birçok hastalığın bulunmasıyla birlikte tedavi edilmesinde büyük rol oynadı. Günümüzde doktorların ettiği Hipokrat yemini vesilesiyle birçok kişi tarafından adı ve yaptıkları bilinen Hipokrat’ın hayatına daha yakından değinecek olursak ilk olarak Türkiye sahiline çok yakın bir noktada bulunan Kos Adası’nda doğduğunu söyleyebiliriz. Babası ve dedesi doktor olan Hipokrat sağlık eğitimini adadaki Asklepieion denen sağlık tapınağında aldı. Mesleki anlamda kendini geliştirdikten sonra Kos’ta bir tıp okulu kurdu ve ardından Yunan adalarını dolaşmaya başladı. Kısa zamanda şifacı olarak tanındı. Çeşitli tedavi yöntemlerinin listelendiği ve Hipokrat yeminini içeren Corpus Hippocratum’u onun yazdığına inanılmaktadır.

Antik Yunan’da hastalıkların dua ve tanrılara adanan kurbanlarla iyileştirilmeye çalışıldığı bir dönemde hastalıkların doğal nedenlerden kaynaklandığına, dolayısıyla ilaçlarla ve beslenme şeklinin değiştirilmesiyle tedavi edilebileceğini savundu. Göreve yeni başlayan doktorlar tarafından edilen Hipokrat’a ait olduğu ileri sürülen yemin, günümüzde halen daha geçerliliğini koruyan önemli bir mesleki ahlak teminatıdır. Bu yemin doktorlara hastalarının mahremiyetine saygı göstermelerini öğütler. Yine hastalara uygun ilaçlar verilmeli ve cinsel temastan kaçınılmalıdır. Hipokrat yemini ve mesleğim kurumsallaşması, Antik Yunan doktorlarından geriye kalan belki de en önemli miras durumundadır.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S.Kidder & Noah D.Oppenheim 'Entelektüelin Kutsal Kitabı' İstanbul:Maya Kitap 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun