Hikmet Turan Dağlıoğlu

Hikmet Turan Dağlıoğlu
  • Meslek : Araştırmacı, Yazar
  • Doğum : 1900 - Suriye, Deyrizor
  • Ölüm : 26 Kasım 1977 - İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Şemseddin Sami, Hayatı ve Eserleri, Miladi XVI. Hicri X. Asırda Antep, Miladi XVI. Hicri X. Asırda Gaziantep Köyleri, Haleb’in En Eski Tarihi

Suriye sınırları içinde kalan Deyrizor kasabasında ilk ve orta öğrenimini yaptıktan sonra yüksek öğrenimine Macaristan’ın Budapeşte şehrindeki Yüksek Sanatlar Okulu’nda devam etti. Tanınmış Türk folkloru araştırmacısı Ignachi Kunoş’un derslerine de giren Hikmet Turhan, böylece ömrü boyunca ilgi duyacağı folklor konuları hakkında ilk önemli bilgileri edindi. 1919’da Türkiye’ye dönünce sırasıyla İznik, Adapazarı, Mudurnu ve Bolu’da ilkokul öğretmenliği yaptı. Bir süre sonra Isparta İdadisi Türkçe muallimliğine oradan Karesi Ortaokulu Türkçe öğretmenliğine ve son olarak İzmir Erkek Lisesi’nde ve İlk öğretmen Okulu’na tayin edildi. İzmir’deki öğretmenliklerinin ardından elsine-i Şarkiyye mütehassısı ve tasnif memuru unvanıyla İstanbul Şark Eserleri Müzesi’nde görev alan Dağlıoğlu, 1934’te Ankara Arkeoloji Müzesi müdürü oldu. 7. dönem Antalya milletvekili seçildikten sonra son olarak Türkiye Sivil Emekliler Derneği başkanlığı yaptı.

Dağlıoğlu’nun ilk yazıları Isparta vilayet gazetesinde yayımlandı. Halkevi mecmuaları arasında önemli yerleri olan Halk Bilgisi Haberleri başta olmak üzere Ün, Çorumlu, Başpınar, Yeni Türk, Uludağ, Kaynak ve Ülkü gibi yayın organlarında tarih, sanat tarihi ve folklor konularında yazılar yazdı. Türk Dil Kurumu ile iş birliği yaparak halk ağzından derlemeler ve atasözleri toplama faaliyetlerinde bulundu. Ayrıca şiir, hikaye ve bazı ders kitapları da kaleme aldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Akpınar, Turgut, Hikmet Turhan Dağlıoğlu Diyanet İslam Ansiklopedisi, 1993, C. 8, sf. 407

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun