Herostratus

  • Önem : Artemis Tapınağı'nı ateşe veren kişi
  • Yaşadığı Dönem : MÖ 4. yüzyıl

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen ve 120 yıl boyunca sergilenen büyük uğraşlar sonucunda yapılan önemli antik eser Artemis Tapınağı’nı yakarak tarihe geçen Efesli Herostratus’un hakkında oldukça az şey bilinmektedir. Döneminde büyük tepkiyle karşılanan ve dünya tarihine geçen bu vaka sonucunda Herostratus vücudu gerilerek işkence yapılması yoluyla cezalandırıldı. Bu cezalandırma türü genelde vatandaş olmayanlara uygulanan bir cezaydı. Bu nedenle de Herostratus’un Efes’in yerlisi olmama ya da bir köle olma ihtimali oldukça yüksektir.

Herostratus tapınağı yakma ile ilgili planında hedefini dikkatlice seçmişti. Tapınağı yakmasında ise elbette belirli bir amacı vardı. Efes’te meydana gelen ve büyük bir şok yaşanmasına neden olan kundaklama girişiminin ardından yakalanan Herostratus, tapınağı adının sonsuza kadar anılmasını sağlamak için yaktığını söyledi. Sadece ün sahibi olmak için suç işleyenler anlamına gelen “herostratik suçlular” deyimi buradan gelmektedir. Herostratus idam edildikten sonra kendisine yetkililer tarafından bir ceza daha verildi. İstediği üne kavuşmasını engellemek için isminin anılmasına yasak getirildi. Yasağa yüzyıllar boyunca uyulmuş olsa da bir antik çağ yazarı yasağı delerek Herostratus’un adının hatırlanmasını ve arzu ettiği ölümsüz üne kavuşmasını sağladı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun