Henry Wirz

Henry Wirz
  • Önem : ABD İç Savaşı'nın ardından idam edilen tek savaş suçlusu
  • Doğum : 1822
  • Ölüm : 1865

ABD İç Savaşı’ndan sonra savaş suçları nedeniyle idam edilen tek kişi olan Henry Wirz Zürih’te dünyaya geldi. Avrupa’da tıp eğitimi aldı. ABD’ye göç etmesinin ardından doktorluk yapmaya başlayan Wirz, daha sonra Konfederasyon Ordusu’na katıldı ve yüzbaşılığa yükseldi. Georgia’daki Andersonville’de Güney’in en büyük esir kampının yöneticiliğini yaptı. Mahkumları bilerek korumadığı için çok sayıda kişinin ölmesi nedeniyle suçlandı. İdamından sonraki süreçte bir günah keçisi mi olduğu yoksa gerçekten de on binlerce kişinin ölümünden sorumlu mu olduğu uzun tartışma konusu oldu.

Tartışmaya konu olan bu kampın bulunduğu Andersonville’deki gıda ve ilaç kaynakları kısıtlıydı. Ayrıca kamp haddinden fazla kalabalıktı. Kapasitenin üzerinde on binlerce esir kampta tutuluyordu. Yargılaması sırasında Wirz daha fazla gıda için başvuruda bulunduğunu belirtmişti. Ancak söylediğine göre bu talebi geri çevrilmişti. Wirz savaştan sonra tutuklandı ve Washington’da hapsedildi. 1865 Temmuz’unda yargılandı. Pek çok eski birlik askeri onun aleyhinde tanıklıkta bulundu. Bunların arasında gerçekte hiçbir zaman kampta tutulmamış olan da vardı. Başkan Andrew Johnson’un ılımlı bir karara yanaşmaması üzerine Wirz 1865’in Kasım ayında asıldı. Andersonville’i açan ve onun kapasitesinin üzerinde dolduran konfederasyon yöneticileri –başkan Jefferson Davis ve savaş sekreteri Seddon- ise cezalandırılmadı.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun