Henri Lammens

Henri Lammens
  • Kişiliği : Felemenk asıllı şarkiyatçı
  • Doğum : 1 Temmuz 1862 - Belçika, Gand
  • Ölüm : 23 Nisan 1937' - Beyrut

İslam öncesi Arap tarihi, Hz. Muhammed’in hayatı ve ilk Emevi halifeleri konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan ünlü Belçikalı Şarkiyatçı Henri Lammens, Gand şehrinde dünyaya geldi. Felemenk asıllı olan ve rahip olarak yetişen Lammens gittiği Beyrut’ta Luvis Şeyho’nun öğrencisi oldu. Kendisini geliştirmesinin ardından Cizvit okulunda ders vermeye başladı. 1892-1897 yılları arasında İngiltere, İsviçre ve Avusturya’da kaldıktan sonra Beyrut’a geri döndü. Saint Joseph Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan Doğu Fakültesi’nde tarih dersleri okutan Lammens, bu dönemde İslam’ın doğuşu, Suriye ve Lübnan tarihi, Ortadoğu’daki Hristiyanlar gibi konuların üzerinde çalıştı. Yazdığı eserleri ve verdiği derslerle şarkiyatçılığın gelişmesinde önemli rol oynayan Lammens, Cari Heinrich Becker, Ignaz Goldziher, Snouck-Hurgronje gibi dönemin önemli şarkiyatçılarıyla dostluk kurdu.

Henri Lammens’in İslam tarihi ve Hz. Muhammed’in hayatı üzerine yaptığı bazı araştırmalar ve söylemler Müslümanlar tarafından olumsuz karşılandı. Hz. Muhammed’in hayatının yeniden yazılmasını söyleyen ve bu konuda makaleler yayınlayan Lammens, Mısır’da bu makaleleri yayımlamak istese de bu mümkün olmadı. Avrupa’da yayımlanan Coran et traditional adlı makale Hz. Muhammed’e bir hakaret olarak görüldü. Bununla birlikte ilk dönem İslam tarihçilerini hadis kitaplarını kaynak olarak kullandıkları için eleştirdi. Hz. Peygamber’in erken vefat etmesinin Kur’an’ı yeniden ele alıp ondaki bazı boşlukları doldurmasına fırsat vermediği için, onun hayatını yüceltmek amacıyla hadislerin sonradan uydurulduğu gibi iddialarda bulundu. Çalışmalarında mevcut bilgiler yerine varsayımlara dayalı bilgilere başvurması araştırma yazılarının temelini zayıflattı. Şarkiyat alanındaki çalışmaları nedeniyle Belçika başta olmak üzere, Lübnan ve Fransa tarafından madalyalarla ödüllendirildi. 1927 yılında düşme sonucu sakatlanan Lammens bu tarihten sonra evden çıkmadı ve Beyrut’ta vefat etti.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ahmet Kavas, Henri Lammens, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2003, cilt.27, sf.98

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun