Heinrich Suter

Heinrich Suter
  • Meslek : Bilim tarihçisi, Şarkiyatçı
  • Doğum : 1848 - Zürih
  • Ölüm : 17 Mart 1922 - Dornach, İsviçre

Klasik tarihçi ve tarih eğitimciliğinin kalıpları dışına çıkabilen ve kendini tarih dışında zıt disiplinlerle besleyen Heinrich Suter İsviçre’nin Zürih şehri yakınlarında dünyaya geldi. İlk eğitimini doğduğu şehirde alan Suter, Zürih’te lise eğitimi aldı ve ardından üniversite eğitimine devam ederek Grekçe, Latince gibi dil eğitimlerinin yanında matematik, astronomi ve fizik eğitimi de aldı. Aldığı eğitimlerle yetinmeyen Heinrich Suter, mevcut bilgilerini geliştirmesinin yanı sıra filoloji ve tarih dersler alarak kendisini geliştirdi. Bilim tarihçiliği üzerine yoğunlaşan Suter 1871 yılında ülkesine dönmesinin ardından matematiksel bilimlerin tarihi konulu tezini sundu. Sonraki süreçlerde ise asıl ilgi alanı olan Doğu çalışmalarında etkin olabilmek adına Arapça, Farsça ve Türkçe öğrenmeye ve İslam bilim tarihiyle ilgilenmeye başladı.

İslam Ortaçağı'ndaki bilim tarihini üç devreye ayıran (gelişim: 750-900,  çiçeklenme: 900-1275, gerileme: 1275-1600)Heinrich Suter, Kuzey Afrika ve Endülüs'ü Doğu'dan farklı değerlendirerek çiçeklenme döneminin bu coğrafyada Doğu’ya nazaran daha geç baş­ladığını, ancak daha uzun sürdüğü üzerinde fikir beyan eder. İslam Ortacağı’ndaki matematik ve astronomi çalışmalarında İranlılar’ın oranının yüksek olmasını mezhep farklılığı ile ilişkilendiren Suter, dini ilimlerin yayılmasına gayret eden Sünni Araplar’a karşın Şii İranlılar’ın tabi bilimlere daha kolay yöneldiği iddiasında bulunur. Bilim tarihi üzerine yaptığı araştırmalarının ardından Zürih Gimnazyumu'nda yaptığı matematik hocalığı görevinden 1918 yılında emekli olan Suter İsviçre'nin Dornach komününde vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Mehmet Suat Mertoğlu, Heinrich Suter, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2009, cilt.37, sf.577-578

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun